Početna > Biznis
Biznis

Air Serbia će do kraja godine poleteti za Tjenđin

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je pre dva dana da će „Er Srbija” ovu godinu završiti sa sedam miliona evra profita, kao i da su planirani direktni letovi za Kinu i Čikago.
Foto: PrtSc/Air Serbia/YouTube

„Er Srbija će uz svu ovu krizu završiti 2022. sa sedam miliona evra profita, otvara se nova linija uskoro za Kinu, a direktan let za Čikago planiran je od marta, aprila tako da ćete, osim u Njujork, moći direktno da letite i za Čikago. To su fantastični uspesi, tu smo ubedljivo najbolji u regionu“ kazao je Vučić za TV Prvu.

Novi avion, „Erbas A 330”, koji će nositi ime naučnika Mihaila Pupina, za kineski grad Tjenđin trebalo bi da poleti do kraja godine. „Er Srbija” je trenutno u procesu dobijanja dozvola za letenje, što nimalo nije jednostavno bar kada je reč o Kini.

Kina je jedno od tri najveća svetska tržišta i predviđa se da će rasti mnogo brže od već zrelih tržišta poput Severne Amerike. Razlog je i to što kineski posetioci ne moraju da dobiju vizu da bi posetili Srbiju, a srpskim građanima nije potrebna viza za Kinu. To je veoma retko u Evropi. Dakle, Kina je bila logičan izbor za „Er Srbiju”.

Tjenđin je izabran zato što u Kini postoje vrlo stroga ograničenja zbog pandemije, a takođe i u pogledu pristupa tržištu. Avio-kompanije ne mogu da lete gde žele. Iz Pekinga i Šangaja nijedna kompanija ne može da leti u inostranstvo, uključujući i kineske. Tamo je i dalje na snazi nulta tolerancija na kovid.

Tjenđin je povezan sa Pekingom brzim vozom za 30 minuta i jedno je od najvećih teretnih čvorišta u zemlji. Trenutno je to alternativa za Peking ili Šangaj, ali sa potencijalom da postane stalna destinacija naše avio-kompanije.

Jirži Marek, direktor „Er Srbije”, nedavno je najavio da će u martu 2023. pokrenuti letove ka Čikagu, kao drugoj severnoameričkoj destinaciji. Objasnio je da je njihova glavna strategija da pokušaju da lete na odredišta koja imaju punogodišnji potencijal.

Kada je reč o poslovnim rezultatima „Er Srbije” evidentno je da je nacionalni prevoznik prebrodio kovid krizu i približio se rezultatu iz 2019. kada su imali profit od devet miliona evra. Iz „Er Srbije” su nedavno rekli da očekuju da će do kraja godine dostići oko 90 odsto broja prevezenih putnika iz 2019. kada ih je bilo 2,8 miliona. U avgustu su prevezli 400.000 putnika, a u septembru ih je bilo 100.000 manje. U ovoj kompaniji se nadaju da će 2023. premašiti taj broj i planiraju da svake naredne godine rastu između 10 i 15 odsto.

Gubitak je 2021. prilično smanjen u odnosu na 2020, kada je iznosio oko devet milijardi dinara.

Srpske destinacije sve bliže turistima iz Evrope

Preuzmite android aplikaciju.