10 начина како да родитељи стигну до „slow motion“ ритма
У време у ком смо ми расли, родитељима је било нормално да имају мирно поподне. Данашњи родитељи, али и деца се не заустављају!
Кад стигну с посла, односно из школа и вртића, убацују у уста нешто на брзину, ако уопште дођу кући да ручају, погледају домаћи у трку и седају поново у аутомобил, обилазе продавнице, чекају у неким редовима, вуку торбе за трениге, возе децу на активности, а она смождена од ритма којим живе гледају бледо кроз прозоре аутомобила… Фармерице се често не скидају по читав дан. Предаха нема све док се не сручимо у кревет празни, помало тужни без очигледног разлога, гладни утехе, смисла, пажње, разумевања, себе, одмора, партнера….свега.
Тужно је то.
Не мора тако!
И сама сам дуго мислила да се данас тако живи и да то није питање нашег избора. Више не мислим тако. Усвојила сам „slow motion“ ритам у 21. веку и са вама делим неке идеје.
1. Смањите број додатних активности
Од великог броја различитих ангажовања, промашићете основне циљеве. Малишанима је најважније да се играју и самостално уче! Вама је најважније да сте у контакту са собом и својим најмилијима. И за једно и за друго потребан је мир и време. Дакле, само храбро смањите! Нећете пропустити, профитираћете!
Мој предлог за децу предшколског узраста је једна или ниједна додатна активност.
За децу нижег школског узраста једна захтевнија активност и евентуално друга која се дешава једном недељно нпр.
За децу вишег школског узраста две озбиљније активности на које они увелико могу сами да иду.
2. Упишите децу на активности које се налазе у вашој близини
Када буду старија, ваша деца ће имати шири спектар избора активности, али док су мала, мудро је ограничити их на оно што имате у околини. Не, то није себично, то је одлично из више разлога:
-Није и не треба да буде дечја потреба увек изнад родитељске. Нека деца уче да се свет не врти око њих.
– Раније ћете моћи да их пуштате да иду сами.
-Упознаће децу из комшилука.
-Упознаћете родитеље из комшилука па ћете моћи да се међусобно испомажете око довођења и одвођења мале деце.
-Не морате да палите аутомобил и додатно се стресирате око гужве у саобраћају и паркинг места.
3. Делегирајте део својих обавеза
Да бисте имали више времена, важно је да научите да не морате све ви и све сами. Веома је корисно да освестимо да је ок запослити децу, да је то чак шта више одлично и за њих и за нас. Не много, али редовно. Свакодневно осмишљавајте малене задатке за свој подмладак. Јесу њихови прстићи невешти, али дајте им прилику да се увежбају и ускоро ћете осетити велико олакшање. Нпр. нек свако дете среди по фиоку, две дневно и за пар дана спремљена кухиња, а то значи да сте ви уштедели једно читаво поподне, а ваша деца постала одговорнија, самосталнија и стекла радне навике.
4. Дисциплинујте децу
Истина је да нам деца често нису добро дисциплинована и да нам се чини да је немогуће бити с њима дуго тј. да је све боље од остати у четири зида. Кажу многе маме: ,“Излудеће“ И ја их разумем. Деца данас малтретирају родитеље да их забављају јер одрасли на жалост не умеју да поставе јасне границе и успешно их одбију. Зато родитељи често бирају да иду, није важно где, нија важно зашто, само да се иде, да се не остане код куће и ако то нерадо признају чак и себи самима.
5. Отворите се за децу за идеју лепоте мирног живота у оквиру породице
Уведите ритуале које волите! Нпр. поподневна кафа, којој се радујете и ви и партнер, као део дана који је резервисан за вас, за комуникацију, за планове, за преиспитивање својих стратегија у разним животним областима , период у ком се деца играју сама или вам у госте дође дете из комшилука итд. То може бити одличан магнет који вуче да останете код куће и одупрете се ужурбаном ритму и потрошачком менталитету.
6. Не бежите од самоће тј. од себе
Људи ће често рећи „Волим да се увек нешто дешава. Ми стално негде зујимо“ Да, на жалост они ни не виде шта раде. Боје се да остану насамо са својом децом или партнером, боје се досаде, боје се самоће тј. својих мисли и осећања, боје се да их не ухвати депресија јер не могу у тишини своје собе бежати од проблема. Управо када се зауставимо, добијамо шансу да проблеме решимо!
Остали савети не односе се искључиво на родитеље, али могу да користе.
7. Организујте се уз помоћ папира и оловке
Што сте лошије организовани, то више имате разлога да нон-стоп негде трчкате. Када нпр. имате за пар дана унапред смишљено шта ћете кувати, набавку можете обавити у једном цугу, али ако сваки дан смишљате, тј. не планирате унапред, биће ту много трчкања до продавнице.
Један од највећих извора стреса јесте стално прекидање активности којима се бавимо, а то се управо дешава оним неорганизованим. Дакле, планирајте када ћете нешто обављати, како да вас у том послу што мање прекидају, размишљајте да ли имате све што вам је потребно пре него што почнете и слично. Бићете ефикаснији, мање растрзани и живећете мирније. Није проблем поподне нешто радити, већ је проблем стално негде журити.
8. Упознајте и користите предости 21. века
Плаћајте рачуне преко телефона, шаљите мејлове са упитима уместо да одлазите до институција и чекате у редовима да сазнате шта вам треба и слично, користите опције доставе, многе од њих су бесплатне..
9. Вежбајте у сопственој режији
Тачно одређено време увек оптерећује, ствара стрес да се стигне, убрзава…Када вежбаш сам, вежбаш када теби одговара. Мени то савршено лежи. Додуше, ја не вежбам , али се шетам, трчим или физички радим.
10.Устајте рано
Ствар је врло једноставна – кад на време кренете, много више стижете. Јутарњи сати су највреднији. Гледам да све важно обавим чим се пробудим и онда могу да размишљам лежерно тј. да даље кроз дан идем с идејом „Колико стигнем, стигнем“.
Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!
Преузмите андроид апликацију.