На прошлонедељном сајму „Партнер 2023“ имали смо прилике да се упознамо са најновијим достигнућима српске наменске индустрије. Који су новитети приказани? Какав је утицај наученог из сукоба у Украјини на даљи развој технике? Каква су искуства корисника и шта је приоритет конструктора за будућност?
У претходних десет година сведоци смо знатних улагања у Војску Србије као и наменску индустрију, што је резултирало развојем великог броја нових сложених борбених система. Сем развоја капацитета наших оружаних снага, наменска индустрија показала је значајан извозни успех и продубила међународну техничку сарадњу. Изазови савременог ратовања који се демонстрирају сваког дана у Украјини су у фокусу наменске индустрије широм света, а сајам „Партнер“ показује да ни домаћа памет не заостаје.
Прва лекција из сукоба у Украјини јесте значај артиљерије, нарочито оне самоходне због потребе за великом ватреном подршком и брзом променом положаја након гађања.
Српске самоходне хаубице Нора Б-52 компаније Југоимпорт СДПР већ су постигле извозни успех, а на сајму је представљена нова верзија НОРА М-21 „Перун“. Повећан је капацитет муниције и балистичка заштита. Руска шасија КАМАЗ која тренутно није доступна, замењена је напреднијом шасијом немачког произвођача МАN. „Перун“ стога има знатно већи извозни потенцијал, а од представника Југоимпорт-а на сајму сазнајемо да је више земаља изразило озбиљно интересовање за његову набавку.
Друга, још важнија, лекција из тренутног сукоба јесте круцијална улога беспосадних летелица, што показује и читава плејада нових дронова на сајму „Партнер“.
Иако је медијска пажња током рата припала већим наоружаним летелицама попут турског ТБ-2 Бајрактар, мање гламурозну, али далеко важнију улогу обављају мале осматрачке летелице попут руског Орлан 10. Оне се користе за детекцију циљева и навођење артиљеријске ватре. Конструктори нашег Војно-техничког института препознали су ову чињеницу те нам је на сајму представљена нова домаћа беспосадна летелица, незваничног назива „Сенка“. Радијус лета од преко 50 км одговара управо максималном домету наших артиљеријских система Нора и Огањ те би ватра навођена од „Сенке“ била знатно прецизнија и ефикаснија. На сајму се могла видети и већ добро позната осматрачка летелица „Врабац“, са долетом 25 км, које је по речима конструктора спремна за серијску производњу.
На сајму су представљене и веће беспосадне летелице попут домаћег „Пегаза“, наоружаног вођеним ракетама домета 5,5 км.
„Пегаз“ је развијен на Војно-техничком институту у сарадњи са Кином. Веће летелице су уочљивије и бучније и стога лакше за откривање, па је зато „Пегаз“ знатно погоднији за извиђање и директно дејство у асиметричним сукобима, где непријатељ нема развијену против-ваздушну одбрану (ПВО). С обзиром на стратешко окружење наше земље вредност оваквог система је очигледна, а по речима конструктора серијска производња „Пегаза“ отпочиње следеће године.
Упечатљив утисак са сајма је импозантан број приказаних ФПВ дронова и квадрокоптера, изузетно јефтиних а ефикасних средстава која су доказала своју вредност на бојишту.
Наоружани гранатама 40 мм, 60 мм или 81 мм, дронови су производ како Војно-техничког институтуа тако и приватне компаније PR-DC. Посебно интересантан је систем „Осица“ за једнократну употребу са бојевом главом преузетом од ракетног бацача М-79. Сем цене и једноставности, предност ових система је и што користе већ доступну муницију те се у врло кратком року могу увести у употребу.
Велики технолошки искорак представља развоја домаћег „дрона камиказе“, односно планиране муниције типа „Гавран“. Предузеће Југоимпорт СДПР носилац је пројекта. „Гавран“ има домет од 150 км односно аутономију лета више од 3 сата, носи бојеву главу тешку 15 кг, а поседује ТВ главу за прецизно самонавођење. Може се у ројевима од 18 комада лансирати са лаког возила, тако преплавити ПВО непријатеља, и осигурати уништење важног циља у дубини фронта. С обзиром на искуства из Украјине овакав тип оружја представља будућност ратовања, јер пружа велики домет, високу прецизност и убојну моћ за релативно мали утрошак средстава.
Коначно, најамбициознији пројекат домаће индустрије на сајму представљају високо прецизна средства које углавном производе само велике војне силе – крстареће ракете.
Компанија VLATACOM представила је свој пројекат крстареће ракете ВИЛА 1 (земља-земља) и ВИЛА 2 (ваздух-земља). Домет са тренутним мотором, такође домаће фирме EDePro, је 300 км, што је међународно ограничење домета за извоз овог типа оружја. У разговору са конструкторима, сазнали смо да са мањом корекцијом калибра и изменом мотора, ова ракета може гађати чак на 2500 км. Закључак из разговора је да се пројекат изводи у сарадњи са иностраним партнером и намењен је пре свега извозу, нарочито ако узмемо у обзир да је ракета ВИЛА 2 подесна за лансирање са авио-лансера какве не поседује ратно ваздухопловство Србије. Ипак, за домаће потребе систем је могуће адаптирати.
Перспектива извоза овако напредног оружја домаће конструкције, и потенцијал увођења у сопствено наоружање, издваја Србију далеко испред остатка земаља из региона. Ипак, приказани иновативни пројекти само су део читавог низа кључних средстава и програма које је до сада произвела наша наменска индустрија. Као резултат десетогодишњег рада, наменска индустрија Србије препозната је као озбиљан и поуздан партнер широм света, а Војска Србије неупоредиво је способнија да врши своју дужност у одбрани отаџбине.
Аутор: Михајло Олујић
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Преузмите андроид апликацију.