Да ли сте знали да у Новом Саду постоји такозвана пијана улица? Добила је овај назив, пошто редослед кућних бројева прати неколико нелогичности. Реч је о свима добро познатој Руменачкој улици на Детелинари, улици у којој се налази Дом здравља, али и један од најбољих бурека у Новом Саду.
Зашто је Руменачка улица прозвана „пијаном“? Можете се и сами уверити у порекло овог надимка, само треба да кренете овом улицом од њеног почетка, од Сајма (раскрсница са Булеваром краља Петра првог), са леве стране улице, где се налазе непарни бројеви, видећете да кућни бројеви почињу са бројем 1, као што би и требало. Међутим са десне – парне стране, кућни бројеви почињу од броја 92А.
Ово није једина мистерија у Руменачкој улици, кућни бројеви са непарне стране, између броја 57 и 125 су се негде „изгубили“, и то баш на раскрсници са Улицом Корнелија Станковића, која је иначе и „граница“ Нове и Старе Детелинаре.
Да ли су геодети били пијани када су одређивали бројеве у овој улици или постоји неки оправдан разлог?
Као што се може претпоставити, Руменачка улица није увек изгледала као ова данас. Некада је изгледала сасвим другачије. Уместо густо збијених зграда, постојале су старе куће, док их је уместо данашњег коловоза, делила калдрма која је редовно одзвањала под коњским потковицама. Дакле, Руменачка улица је личила на само још један „новосадски сокак“.
Урбанизација Новог Сада, која је почела 60-тих година прошлог века, трансформисала је тај стари пут за Руменку у данашњу транзитну Руменачку улицу у Новом Саду.
Срушене су куће са њивама и засадима детелине (због којих је Детелинара и добила назив), а уместо њих подизане су зграде, углавном четвороспратнице, које су тада представљале зачетак Детелинаре, коју данас грађани Новог Сада називају „Старом Детелинаром“.
Осим што се архитектура улице мењала у односу на период пре 1960. године, мењала се и сама позиција улице. Некада се Руменачка улица, простирала од Милетићеве ка Детелинари, што је данас Булевар краља Петра Првог. Њен други део који скреће десно од Новосадског Сајма и наставља пут ка Руменци је Руменачка улица коју ми данас познајемо.
Када је започета урбанизација Руменачке пре више од 60 година, прво су рушене куће које су се налазиле на територији „Старе Детелинаре“(до раскрснице са Улицом Корнелија Станковића), а зграде које су подизане су само преузеле кућне бројеве од срушених домова.
Након бомбардовања почело је уређење и дела Руменачке који припада данашњој „Новој Детелинари“.
Тако су и у том делу порушене старе куће и подигнуте вишеспратнице. Међутим пре тога је већ порушен део старе Руменачке који се протезао од центра, то јест Милетићеве улице до Сајма и на том месту се изградио Булевар краља Петра првог. Тако су са старом Руменачком нестали и стари кућни бројеви…
Нова Руменачка улица, какву данас познајемо, је тада почињала од Сајма, тачније од раскрснице са Булеваром краља Петра Првог. У то време када је Руменачка реконструисана, а булевар изграђен, зграде које су се нашле у Руменачкој, већ су имале своје бројеве, па су самим тим новоизграђен објекти, који су се налазили после раскрснице са Улицом Корнелија Станковића(Новој Детелинари), добили нове кућне бројеве.
Сада када знате причу о пијаним бројевима у Руменачкој улици, можда је прикладнији надимак за њу „реконструисана улица“, међутим овај шаљиви назив је далеко интересантнији међу Новосађанима.
Сетите се овог текста уколико ваши познаници буду тражили бројеве од 2-98 или 59-123 у Руменачкој улици и уместо склапања међусобног консензуса о архитектонској (или геодетској) нелогичности, испричајте им причу о старој Руменачкој улици.
Da li znate kako se određuje redosled brojeva u novosadskim ulicama?
Преузмите андроид апликацију.