У стварности, много је подмуклија — и чешће се јавља као лош, испрекидан или површан сан који не одмара, већ исцрпљује. Мозак функционише под притиском, а тело шаље сигнале који личе на стрес, нервозу или пад енергије. Несаница није само оно драматично “нисам ока склопила”. Несаница је и “спавала сам, али сам се пробудила још уморнија”. И “заспало би се, али мозак је решио да приреди рејв”.

У наставку се налазе најчешћи знаци да квалитет сна више не испуњава основну функцију — регенерацију.
1. Немогућност доношења чак и најједноставнијих одлука
Планирање оброка, организација дана или одговор на поруку могу деловати непропорционално тешки. Када извршна функција мозга почне да заказује, реч је о исцрпљености — а често и о хроничном недостатку сна.
2. Скролујете без трунке уживања
Телефон у руци, прст се креће, али душа — нула реакција. Ни задовољство, ни кривица, ни смешак на ТикТоку. То није досада, то је допамински хаос. А несаница? Први и главни кривац.
3. Тикови и мишићни трзаји које се игноришу
Оно цимање ока? Трзање бутине? Не, није зато што си “мало напет”. То је нервни систем који покушава да рестартује без успеха — јер му нико није дао да се угаси бар на осам сати.
4. Преосетљивост на понашање других
Без квалитетног одмора, емоционална перцепција се искривљује. Неутрални изрази лица делују као претња, а безазлене реченице се тумаче као критика. Уморан мозак губи способност разумевања нијанси.
5. Будите се са сувим устима и укоченом вилицом
Ако јутра почињу као да се враћаш са фестивала у пустињи — са устима сувљим од Сахаре и вилицом затегнутом као опруга — то није био сан. То је био напор. Тело је спавало, али мозак је патролирао као војска у приправности.
6. Необичне жудње за храном без глади
Несаница ремети хормонску сигнализацију, па мозак тражи енергију у виду брзе хране, шећера или необичних комбинација — не из потребе, већ као очајнички покушај да се покрене.
7. Стално размишљате о стварима које су вас раниле
Несаница вуче мисли на dark mode. Све се враћа: одбијања, неправде, бламови из средње школе. Не зато што си одједном меланхоличан, већ зато што уморан мозак пушта емоционални реплаy на repeat. И дугме за skip– не постоји.
Порука за оне који ово читају у 02:47h:
Ако сте се препознали у више од две ставке — спавајте. Несаница није mode живота, већ тихи саботер. Није ствар у “имам пуно на уму”, већ у “имам премало сна”. И лек? Не још један видео на YouTube/у. Сан. Или макар покушај.
Искључите телефон. Угасите светло. И тишина. Спавајте.
Зашто је то важно да једемо влакна? Ово воће има велику количину влакана
Преузмите андроид апликацију.