Početna > Život i stil
Život i stil

6 trikova koji vam mogu vratiti snagu nakon preležanog korona virusa

Umor je normalan deo odgovora tela nakon borbe protiv virusne infekcije kao što je KOVID-19. Verovatno ćete osećati nesvesticu neko vreme nakon što infekcija nestane. 
Foto: Pixabay/Anestiev

Možda ćete spavati duže, možda ćete se osećati nesigurno na nogama, umorni nakon kratke šetnje ili vam je teško da se koncentrišete na posao. Ako se ovi i slični simptomi nastave, vreme je da se pobrinete za svoje zdravlje i povratite snagu.

Recite NE rafinisanom šećeru i svemu što ga sadrži

Izbegavajte beli, rafinisani šećer što je više moguće – i nisu samo kristali šećera koje dodajete u svoju kafu. Dobro pročitajte deklaracije jer se šećeri kriju u većini industrijski prerađenih namirnica. Unos šećera ćete najbolje kontrolisati kupovinom svežih namirnica i pripremanjem hrane kod kuće. Ali ako u ovim danima jačanja imuniteta pojedete red čokolade, to nije za osudu. Ali izaberite tamnu verziju da biste podigli nivo serotonina, hormona sreće i zadovoljstva. • Birajte naučno dokazanu antivirusnu i antioksidativnu hranu Jedna od blagotvornih namirnica koju možete dodati svakom jelu je beli luk, bogat vitaminima i mineralima, ali i lekovitim sastojkom alicinom. Dodajte ga u supe, variva ili iscedite dva čena belog luka u čašu toplije vode ili jogurta kroz seckalicu za beli luk. Ako niste ljubitelj belog luka, konzumirajte začine poput cimeta, kurkume i đumbira jer deluju kao lek. Štapić cimeta potopite preko noći u 500 ml vode, ujutru izvadite i obogaćenu vodu popijte samostalno ili dodajte u topli čaj. •

Povećajte unos namirnica koje imaju prebiotički efekat

Preko 70 odsto našeg imuniteta stvara se u crevima. To jest, zdravo crevo – jak imunitet. Zato povećajte potrošnju namirnica koje imaju prebiotički efekat (prebiotici pomažu u stvaranju zdravih bakterija), kao što su kefir, kiseli kupus, miso, beli luk, luk. Možete napraviti veoma ekonomičnu i terapeutsku supu od luka ili vodu od luka tako što ćete preko noći namočiti narezani luk u vodi i pripremiti terapeutsku vodu ujutru. Ako ovo nije vaša opcija, uzmite najmanje dve kašike kefira ili miso supe dnevno. 

Jednostavan i brz napitak za imunitet – obožavaćete ga, a gotov je za manje od 5 minuta

Dajte prednost složenim ugljenim hidratima

Iako ketogena dijeta nije poznata u svetu kao najzdravija verzija ishrane, prema najnovijim istraživanjima, ona može pomoći u vremenima kada smo izloženiji virusu ili kasnije, da ojačamo imuni sistem, odnosno u fazi oporavka. . Ukratko, keto dijeta ograničava unos ugljenih hidrata, a konačni proizvod metabolizma ugljenih hidrata je glukoza, koja hrani mozak. U ovim danima kada se mnogi osećaju umorno i uznemireno, što dovodi do pada imuniteta, zamenite jednostavne ugljene hidrate složenim verzijama koje su bogate triptofanom (prekursorom serotonina) kao što su smeđi pirinač i pšenični bulgur.

Pazite u koje doba dana jedete voće

Voće bogato antioksidansima, mineralima i vitaminima siguran je način za poboljšanje imuniteta. Međutim, morate znati kada da ga konzumirate. Voće je najbolje jesti na prazan stomak, a ne posle glavnog obroka jer ono ne opterećuje probavni sistem i obezbeđuje jetri dodatnu energiju koja vam je zaista potrebna u fazi oporavka.

Maženje je prirodni analgetik, jača imunitet i umanjuje stres

 Konzumirajte vitamin D

Vitamin D je ključan za jačanje i jačanje imuniteta, a poznato je da većina ljudi ima manjak. Uprkos dužim danima, uzmite suplement vitamina D, u obliku kapsula ili spreja, do 2000 IU (50 mcg) dnevno.

Pospešite dejstvo vitamina koje koristite

Uzmite antioksidativne vitamine

Uz ishranu bogatu sezonskim voćem i povrćem, nastavite sa uzimanjem vitamina C tokom faze oporavka. Preporučuje se 1 do 2 grama dnevno, sa mineralom cinka (do maksimalno 40 mg dnevno). Ne preporučujem upotrebu cinka u spreju jer može dovesti do gubitka čula mirisa.

Preuzmite android aplikaciju.