Ako ste na dijeti, sledite ove savete.
Možda nesvesno radite određene stvari koje vam ne mogu pomoći da izgubite višak kilograma koji vas toliko muče.
Samo male promene i smanjeni unos kalorija mogu pomoći, a istraživanja pokazuju da je važno ne samo kada jedete već i šta jedete.
Od nesvesnog gutanja hrane do kasnog odlaska u krevet, evo nekoliko stvari koje nikada ne bi trebalo da radite posle 17 časova.
Jedete kasno uveče
Imate li jaku želju da pojedete sve što imate u kući čim padne mrak, sladoled sa jagodama ili tvrdi sir sa maslinama… Pre svega, treba napomenuti da niste sami, i još važnije napomenuti da odbacivanje ovih navika može proći mnogo lakše nego što mislite. Dijeta podrazumeva da se morate kontrolisati i jesti manje, pa možemo zaključiti da verovatno ne jedete dovoljno tokom dana, što izaziva prejedanje uveče. Da biste to sprečili, uverite se da jedete dovoljno tokom dana jer ćete uveče imati manje žudnje za hranom, a ako gladujete tokom dana, veća je verovatnoća da ćete se prejedati uveče. Može izgledati kontraproduktivno da jedete mnogo tokom dana ako ste na dijeti, ali ovo se odnosi na uravnotežene obroke, pune hranljivih materija i malo kalorija. Dodajte proteine i vlakna u svoje obroke kako ne biste razmišljali o hrani samo posle 17 časova.
Ne jedite hranu iz kesica
Nemojte jesti hranu koja se nalazi u kesici. Upravo na ovaj način rizikujete da pojedete mnogo više nego što ste planirali, pa je dobra ideja da izvadite količinu hrane iz pakovanja koju želite da jedete i tu istu kesu sklonite od očiju. Samo zapamtite kako se to obično dešava kada jedete čips – jedete dok ne ispraznite kesu, a takođe možete daljinski da tražite programe ili da razgovarate telefonom. Pre nego što to shvatite, pojeli ste onoliko kalorija koliko sadrži jedan kvalitetan kompletan obrok. Umesto da nesvesno žvaćete, napravite plan šta će biti uključeno u večernji obrok i ostavite to po strani. Isključite televizor i mobilni dok jedete i samo jedite.
Budni ste do kasno uveče
Povezana je žudnja za hranom kasno uveče sa neuspelim gubitkom težine i povišenim nivoima triglicerida. Što duže ostanete budni, kasnije ćete verovatno jesti. Osim toga, većina nas neće posegnuti za zdravom hranom uveče. Naravno, ako ste gladni, morate jesti. Ali ako se naviknete da svake noći idete u krevet u isto vreme, možete sprečiti ove posledice.
Ne izbacujte ugljene hidrate iz ishrane
Možda je primamljivo da ih preskočite uveče, ali onda su šanse da ćete ostati gladni i stalno želite još. Ovo je najgora navika kada spremate ovsene pahuljice, ako vam je cilj da smršate. Ugljeni hidrati podstiču telo i mozak, pomažu u apsorpciji određenih hranljivih materija i zasićenju. Ako ih potpuno izbacite iz ishrane, možete osećati stalnu glad i jesti mnogo više, posebno uveče. Uverite se da vas večera zadovoljava i može biti zdrava.
Nemojte otvarati frižider bez plana
Fizička glad nije jedini razlog zašto jedemo, hrana nam pruža i utehu, i zato volimo da jedemo kada smo pod stresom ili kada nam je dosadno. Ništa od ovoga nije loše, ali morate imati plan kako biste držali kilograme pod kontrolom. Za početak, izvadite svu prerađenu hranu iz kuće i napunite frižider i ostavu alternativama poput orašastih plodova, voća i proteina da biste ih pronašli kada otvorite frižider.
Dijeta protiv kandide: Pobedite opasnu gljivicu uz ove namirnice
Preuzmite android aplikaciju.