Početna > Srbija
Srbija

18. april – Svetski dan radio-amatera

Na današnji dan, 18. aprila 1925. godine, u Parizu je osnovana Međunarodna radio-amaterska unija kako bi radio-amateri zaštitili svoje interese.
Foto: Unsplash/Jonathan Velasquez

Mnoge zemlje su učestvovale u usnivanju ovog pokreta, čak 25 zemalja. Već 1927. godine radio-amaterima su zvanično dodeljene prve frekvencije. Do danas radio-amateri su jedina građanska organizacija koja ima dodeljene frekventne opsege.

Počeci radio-amaterizma u Srbiji sežu još od sredine prošlog veka. Među najpoznatijim je Radio klub Aleksinac „YU1AEE“ koji je zvanično osnovan 1964. godine.

Svetski dan radio-amatera se skromno obeležava, pa tako u aleksinačkom malobrojnom klubu konstatuju da je popularnost koju su nekada imali zamrla nakon bombardovanja, a da među mlađim generacijama za oblast radio-amaterizma interesovanja skoro da nema.

Foto: Unsplash/Will Francis

U nekim periodima istorije, klub je brojao i više stotina članova, dok ih je danas tek petnaestak i to uglavnom zaljubljenika u radio-amaterizam.

Iz aleksinačkog radio-amaterizma kažu da su osamdesete godine bile zlatno doba radio-amaterizma.

Dok je intezivno radio, klub je raspolagao naprednom tehnikom za to doba. Ta tehnika je omogućavala jako dobre veze među amaterima Srbije i sveta.

Međutim sa dolaskom interneta, posle 2000. godine, radio-amaterizam je počeo da gubi svoju svrhu jer naravno postaju dostupna savremena sredstva od mobilnih telefona do interneta, kaže Bratislav Simić, koji je radio-amater već pet decenija.

Zbog pojave intarneta gubi se interesovanje ali i entuzijazam, samo opstaju oni iskreni zanesenjaci kojima se ova aktivnost uvukla pod kožu.

Foto: Unsplash/Dave Weatherall

Nije samo zanesenost u pitanju, pre svega su radio amateri imali najznačajniju komunikaciju i bili posrednici najvažnijih informacija, posebno kada svi ostali posrednici zakažu.

Radio-amaterizma se ljudi najčešće sete u teškim i životno kriznim situacijama, kada se putem radio talasa prenose informacije od neprocenjivog značaja.

Tada su radio-amateri jako potrebni, jer skoro jedino oni mogu uspostaviti vezu između udaljenih tačaka.

Najznačajnije akcije radio-amatera su bile kobne 1999. godine. Hrabri amateri su neprestano pratili radio vezu pilota u avionima koji su nadletali i bombardovali Srbiju, pa su te informacije iz prve ruke bile od velikog značaja i za Vojsku Srbije i za građane.

Svetksi radio-amaterski kodeks glasi:

Radio-amater je pažljiv i pun obzira. Neće se svesno ponašati tako da za vreme održavanja veze uskraćuje drugima zadovoljstvo i ometa ih.

Radio-amater je odan i privržen pokretu. Pomaže svojim drugovima u klubu, ostalim radio-amaterima, svom savezu radio-amatera u koji je učlanjen i koji predstavlja i zastupa njegove interese.

Radio-amater prati razvoj nauke i tehnike. Svoje uređaje dopunjuje i dograđuje, stalno ih usavršava prateći najnovija tehnička dostignuća. Svoja saznanja o korišćenju stanice tj. radu na opsegu, stalno usavršava.

Radio-amater je uvek prijatelj drugima. On savetuje početnike i prijateljski im pomaže, spreman je da sarađuje sa svima.

Radio-amater je odmeren i uravnotežen.

Radio-amaterizam je dobrovoljna, slobodno izabrana aktivnost.

Pravi Radio-amater neće nikada dopustiti da da mu radio-amaterska aktivnost smeta u nekoj od njegovih obaveza, da ugrozi njegovu porodicu, posao, da utiče na uspeh u školi ili njegov položaj u društvu.

Radio-amater je rodoljub. Svoje znanje, iskustvo i svoje uređaje uvek je spreman da stavi u službu svoga društva i otadžbine.

Komanda Ukrajinskih snaga: Rusija počinje novu ofanzivu na istoku

Preuzmite android aplikaciju.