Почетна > Србија
Србија

18. април – Светски дан радио-аматера

На данашњи дан, 18. априла 1925. године, у Паризу је основана Међународна радио-аматерска унија како би радио-аматери заштитили своје интересе.
Фото: Unsplash/Jonathan Velasquez

Многе земље су учествовале у уснивању овог покрета, чак 25 земаља. Већ 1927. године радио-аматерима су званично додељене прве фреквенције. До данас радио-аматери су једина грађанска организација која има додељене фреквентне опсеге.

Почеци радио-аматеризма у Србији сежу још од средине прошлог века. Међу најпознатијим је Радио клуб Алексинац „YU1АЕЕ“ који је званично основан 1964. године.

Светски дан радио-аматера се скромно обележава, па тако у алексиначком малобројном клубу констатују да је популарност коју су некада имали замрла након бомбардовања, а да међу млађим генерацијама за област радио-аматеризма интересовања скоро да нема.

Фото: Unsplash/Will Francis

У неким периодима историје, клуб је бројао и више стотина чланова, док их је данас тек петнаестак и то углавном заљубљеника у радио-аматеризам.

Из алексиначког радио-аматеризма кажу да су осамдесете године биле златно доба радио-аматеризма.

Док је интезивно радио, клуб је располагао напредном техником за то доба. Та техника је омогућавала јако добре везе међу аматерима Србије и света.

Међутим са доласком интернета, после 2000. године, радио-аматеризам је почео да губи своју сврху јер наравно постају доступна савремена средства од мобилних телефона до интернета, каже Братислав Симић, који је радио-аматер већ пет деценија.

Због појаве интарнета губи се интересовање али и ентузијазам, само опстају они искрени занесењаци којима се ова активност увукла под кожу.

Фото: Unsplash/Dave Weatherall

Није само занесеност у питању, пре свега су радио аматери имали најзначајнију комуникацију и били посредници најважнијих информација, посебно када сви остали посредници закажу.

Радио-аматеризма се људи најчешће сете у тешким и животно кризним ситуацијама, када се путем радио таласа преносе информације од непроцењивог значаја.

Тада су радио-аматери јако потребни, јер скоро једино они могу успоставити везу између удаљених тачака.

Најзначајније акције радио-аматера су биле кобне 1999. године. Храбри аматери су непрестано пратили радио везу пилота у авионима који су надлетали и бомбардовали Србију, па су те информације из прве руке биле од великог значаја и за Војску Србије и за грађане.

Светкси радио-аматерски кодекс гласи:

Радио-аматер је пажљив и пун обзира. Неће се свесно понашати тако да за време одржавања везе ускраћује другима задовољство и омета их.

Радио-аматер је одан и привржен покрету. Помаже својим друговима у клубу, осталим радио-аматерима, свом савезу радио-аматера у који је учлањен и који представља и заступа његове интересе.

Радио-аматер прати развој науке и технике. Своје уређаје допуњује и дограђује, стално их усавршава пратећи најновија техничка достигнућа. Своја сазнања о коришћењу станице тј. раду на опсегу, стално усавршава.

Радио-аматер је увек пријатељ другима. Он саветује почетнике и пријатељски им помаже, спреман је да сарађује са свима.

Радио-аматер је одмерен и уравнотежен.

Радио-аматеризам је добровољна, слободно изабрана активност.

Прави Радио-аматер неће никада допустити да да му радио-аматерска активност смета у некој од његових обавеза, да угрози његову породицу, посао, да утиче на успех у школи или његов положај у друштву.

Радио-аматер је родољуб. Своје знање, искуство и своје уређаје увек је спреман да стави у службу свога друштва и отаџбине.

Komanda Ukrajinskih snaga: Rusija počinje novu ofanzivu na istoku

Преузмите андроид апликацију.