Свако од нас има право на своје мишљење. Међутим, када причамо о обрађивању информација и прављењу објективних погледа на реалност, људски мозак је предодређен да прави свакакве менталне грешке које утичу на нашу способност да рационално расуђујемо ствари.
1. Наш први суд одређује како осуђујемо све наредно
Људски мозак је по природи асоцијативан, стога ред по ком примамо информације утиче на ток наших судова и перцепција.
2. Ирационално се вежемо са стварима које су нас у прошлости коштале
Када у нешто уложимо време, новац или осећања изузетно нас боли да ту исто ствар пустимо. Оваква аверзија према болу или патњи може искривити наше процене и натерати нас на лоше инвестиције.
3. Тражимо начине да оправдамо наша егзистенцијална убеђења
Ми смо, на неки начин, натерани да видимо и прихватамо идеје које се подударају са нашим. Исто тако потиремо ствари које се не подударају са нашим.
4. Што више знамо, мање самопоуздања имамо
Познат и као Данинг-Кругер ефекат. Експерти у разним сферама просто знају колико не знају, стога нагињу да потцењују сопствене способности. Са друге стране људи који имају базично знање о појединим стварима имају склоност да буду претерано самоуверени.
5. Када су наша убеђења доведена у питање, тада у њих још више верујемо
Можемо доћи у ситуацију да су наша убеђења доказано погрешна и то доживимо као напад на наше личности, или групни идентитет. Тада смо склони да натерамо себе да још више верујемо и убеђујемо да смо у праву, упркос доказима да нисмо.
6. Проналазимо се у нејасним реченицама или изјавама тако што допуњавамо „празнине“
С обзиром да је наш мозак приморан да прави конекције, можемо се наћи у ситуацији да се проналазимо у неким небулозним реченицама или изјавама тако што их интерпретирамо онако како нама одговара.
7. Сећамо се прошлоти лепше него што је била, очекујемо будућност гору него што ће бити
Упркос чињеници да живимо у најмирнијем и најразвијенијем добу у историји, много људи верује да долази лошије време. Двадесетчетворочасовне вести које углавном преносе негативне ствари могу довести до овог става.
8. Ваше преференце да постоји праведан свет вас терају да у њега верујете
Свет у којем не добију сви оно што заслужују, тежак рад се не исплати увек а неправде се константно догађају је тежак за прихватити и може довести у питање нашу преферирану наративу. Ипак, то је реалност.
9. Неправедно фаворизујемо људе које прирадају нашим групама
Ми мислимо да смо праведни и непристрасни, међутинм чињеница је да аутоматски прихватамо људе који су нам слични или припадају нашим групама.
10. Друге осуђујемо по карактеру, а себе по ситиуацијама
Ако смо лоше спавали претходну ноћ бићемо помало успорени и знамо зашто. Међутим ако видмео неког другог како је успорен, прва помисао биће да је он увек такав.
11. Уколико нам се неко свиђа или нам је привлачан то утиче како ћемо га судити
Наши закључци су аутоматски и асоцијативни. Стога, ако желимо да будемо објективни морамо свесно контролисати небитне утицаје.
12. Понекад ако узимамо неки лек може нам помоћи иако је лажан (плацебо)
Плацебо ефекат може бити користан у ситуацијама где наш мозак има утицај (осећај бола). Ипак, код вируса и сломљених костију не може.
Преузмите андроид апликацију.