Звезда преживела драму у Валенсији за девету победу у Евролиги

Кошаркаши Црвене звезде победили су у Шпанији Валенсију 77:75 у утакмици 17. кола Евролиге.

Кошаркаши Црвене звезде одиграли су у Валенсији још једну неизвесну завршницу, али за разлику од утакмице са Барселоном у претходном колу, имали су довољно среће, али и смирености да сачувају предност и забележе девету победу у Евролиги.

Водила је екипа Душка Ивановића током већег дела тврдог и напетог меча, имала је девет поена предности на свега три минута до краја, али је дозволила Валенсији да се брзо врати, смањи заостатак и уведе утакмицу у пенал завршницу.

На крају је Џеред Харпер имао шут за победу, али је промашио тројку из велике удаљености након што је Немања Недовић искористио један од два пенала и оставио Шпанцима могућност да у последњих пет секунди стигну до победе.

Могла је Звезда много једноставнијим путем до славља. Црвено бели су контролисали меч, били су у резултатском плусу на крају сваке од четвртина, у неколико наврата су стекли седам поена предности, док вишак на страни Валенсије није растао преко три поена.

Серијом 7:0, уз пет поена Филипа Петрушева, дошла је Звезда до највећих девет поена предности у завршници меча. Уместо краја без стреса за навијаче црвено-белих, Прадиља је погодио тројку, а убрзо и Џонс за два и за свега тридесетак секунди истопила се залиха црвено-белих на четири поена.

Тражио је Душко Ивановић тајм-аут да би консолидовао свој тим, али се, након нервозних минут и по игре без поена на обе стране терена, серија Валенсије наставила – Лазаревић је фаулирао Препелића при шуту за три поена, а Словенац је погодио сва три слободна бацања и Звезда је на 30 секунди до краја имала свега поен предности.

Велику услугу екипи из Београда направио је Џејмс Веб, који је без икакве потребе у зачетку напада црвено-белих фаулирао Недовића на центру терена. Плејмејкер Звезде је погодио два слободна бацања и приуштио својој екипи плус три.

Џонс је потом лако поентирао из продора, а Петрушев је брзо фаулиран. Сјајни центар Звезде, који је вечерас слободна бацања шутирао 11 од 11, вратио је црвено-белима предност од три поена.

До краја је остало 10 секунди, Џонс је поново без много муке и за свега пет секунди стигао до коша, Недовић је потом промашио први од два пенала и оставио гостима времена и простора да покушају да дођу до победе, али је Харпер промашио тежак шут за три поена.

Најефикаснији у екипи Душка Ивановића био је одлични Филип Петрушев са 25 поена и девет ухваћених лопти. Пратио га је Немања Недовић са 18 поена.

Код домаћих се истакао Крис Џонс са 16 поена, 11 је додао Џеред Харпер, док су Хаиме Прадиља, Хасијел Риверо и Џона Радебо убацили по 10. Црногорски кошаркаш Бојан Дубљевић завршио је утакмицу са свега два постигнута поена.