Почетна > Бизнис
Бизнис

Зрењанин први добија паметни систем за рециклажу отпада

У Зрењанину су почели да се постављају паметни уређаји за рециклажу амбалажног отпада, у продавницама и на шест јавних локација.
Фото: Unsplash/Sigmund

Одлагањем производа означених налепницом „Рециклирај“ грађани ће сакупљати бодове које могу искористити за попусте при куповини или за друге робне награде, најављено је данас на промоцији пројекта „Паметно рециклирај“ у Градској кући у Зрењанину.

Паметни уређаји за рециклажу постављају се у свим ИДЕА продавницама и Рода мега маркетима, саопштио је НАЛЕД.

Наводи се да ће паметни апарати примати тетрапак, лименке, стаклену и ПЕТ амбалажу производа компанија Цоца Цола ХБЦ, Књаз Милош, Царлсберг, Имлек, Раућ, Нектар и Ред Булл, које су се прикључиле пројекту под слоганом „Систем паметног сакупљања амбалажног отпада“.

Пројекат се реализује кроз програм „ДевелоППП“ немачког Савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ), а заједнички га спроводе ГИЗ и Балл Пацкагинг, Секопак, Солагро Смарт Рецyцлинг, Мерцатор-С и Реверсе Логистицс Гроуп, у сарадњи са НАЛЕД-ом и Рецан Фондацијом.

Том приликом је градоначелник Зрењанина Симо Салапура рекао је да тај „град стално прати трендове у области зелене енергије и енергетске ефикасности јер брине о животној средини“.

„Заједно са Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ, пре само двадесетак дана, најавили смо почетак још једног еколошког пројекта на тему промоција коришћења соларне енергије“, рекао је он и нагласио да су у околини града подигнуте и две електране на биомасу, а у плану је изградња ветропарка.

Зрењанин је поводом пројекта паметног сакупљања отпада посетила и министарка за европске послове и климатска питања Немачке Ана Лирман, која је изразила подршку те државе Србији и земљама Западног Балкана у спровођењу „зелене агенде“.

„Чистија животна средина и боље управљање отпадом у контексту климатских промена кључни су за све земље региона на њиховом путу ка ЕУ, а нарочито за њихове грађане и грађанке“, навела је она.

Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић навела је да увођење паметног система иде у прилог апсолутно свима, јер је реч о изузетно ефикасној методи која, према студији реномиране британске куће Еуномиа, може да помогне да се већ у прве три године прикупи више од 90 одсто амбалажног отпада.

„Наш циљ је да у Зрењанину за годину дана сакупимо 30 одсто од пласираних производа обележених налепницом Рециклирај, што би показало да је овакав модел одржив и да се може применити и у другим градовима и општинама“, изјавила је директорка.

Додаје се да ће се при убацивању сваког производа у паметне уређаје, на екрану појавити јединствени бар-код, који је неопходно унети у Солагро апликацију.

На свом личном налогу грађани ће прикупљати бодове, које затим могу заменити за ваучере у укљученим малопродајним објектима.

Er Srbija od decembra leti direktno do Pekinga

Преузмите андроид апликацију.