Pre osam godina 23. februara u Sočiju u ledenoj dvorani „Boljšoj“ hokejaška reprezentacija Kanade je pregazila Švedsku sa 3:0 za svoje treće olimpijsko zlato u reprezntativnom formatu.
Generacijska superzvezda i kapiten Kanade Sidni Krosbi postigao je svoj prvi gol na turniru u finalu, a Kanada je demonstrirala lepršavu NHL igru na međunarodnom nivou.
Igre su bile ogroman uspeh za Međunarodni olimpijski komitet, delom zato što je više od 200 profesionalnih hokejaša na ledu bilo voljno i moglo da napusti svoje poslodavce (NHL) usred sezone i ode u inostranstvo na mesec dana da „honorarno“ predstavlja svoju zemlju.
Gledanost je bila odlična, uprkos vremenskoj razlici između Rusije i Severne Amerike. Navijači su bili više nego voljni da se bude rano ili da ostanu budni do kasno kako bi ispratili hokejaški spektakl koji se može gledati samo jednom u četiri godine.
Gledajući Olimpijske igre u Sočiju nikad ne bi pomislili da gledamo poslednje Zimske olimpijske igre režirane bravurama NHL igrača, ali sada osam godina kasnije postavlja se upravo to pitanje: da li je došao kraj za NHL igrače na Igrama?
Soči je bio samo nadogradnja na ogroman uspeh ZOI iz 2010. godine u Vankuveru, gde je Krosbi postigao zlatni gol pred svojim sunarodnicima, stvarajući ikonski trenutak za ovaj sport.Stvari su krenule na bolje i posle takvog turnira gotovo da nije dovođen u pitanje nastup NHL igrača u Rusiji.
Ko je kriv?
Onda 2016. godine Međunarodni olimpijski komitet je poremetio ravnotežu, stvarajući „domino efekat“ koji je možda označio kraj nastupa NHL igrača na Olimpijskim igrama.
Naime, najavili su da neće snositi troškove osiguranja i putne troškove za NHL igrače za odlazak na Zimske olimpijske igre 2018. u Pjongčangu. Ukinuli su polisu još iz 1998. godine kada su NHL igrači prvi put otišli na ZOI u Nagano, Japan.Igre u Japanu postigle su ogroman uspeh, uglavnom zato što je svet sporta proveo mesece iščekivajući da vide najbolje hokejaše sveta kako se bore za zastavu svoje države.
Češka je pobedila Rusiju sa 1:0 uz nadljudski preoformans golmana Dominika Hašeka, a čitava nacija je izašla na ulice Praga i slavila danima. NHL hokej je stigao na Olimpijske igre sa stilom, a prodaja ulaznica, pristanak lige i igrača uopšte nisu bili pod znakom pitanja.
Dakle, zašto se onda MOK odlučio na onakav potez 2016. godine? I dan danas ostaje misterija, ali taj pogrešan korak može ih na kraju skupo koštati na duge staze.Menadžment NHL-a nikada nije bio saglasan da njihovi igrači nastupaju na Olimpijskim igrama, ali tokom te ere bili bi „razapeti“ da su javno istupili protiv Igara.
Izostanak iz Pjongčanga iz logističkih razloga značio je da NHL, predvođen komesarom Gerijem Betmanom, koristi priliku da oslobodi ligu problema koje izazivaju ZOI.Zatvaranje sezone na mesec dana u februaru bio bi finansijski koban za vlasnike timova, koji su takođe morali da strepe da li će se neko od njihovih superzvezda povrediti neposredno pred plej-of.
Finansijska noćna mora
Ovogodišnje otkriće da je Betman godinama lobirao (sa malim uspehom) ideju da MOK premesti hokej na Letnje olimpijske igre, govori nam dovoljno.Igrači su oduvek želeli da idu, ali Zimske olimpijske igre su finansijska noćna mora za NHL, koja je već dugo predstavljala problem za ligu i njene vlasnike milijardere.
NBA liga, na primer nikada nije imala ovaj problem, jer Letnje olimpijske igre ne upadaju u sezonu, ali i u najboljoj košarkaškoj ligi sveta smo videli oklevanja igrača oko odlaska na Igre. SAD je mogao da sastavi još bolji tim od onog koji je osvojio zlato u Tokiju 2021. da su birali od igrača koji nisu bili u rosteru reprezentacije.
Niko nije očekivao da NHL igrači nastupe u Pekingu, čak i nakon što su liga i udruženje igrača sklopili ugovor kojim bi bili rešeni logistički izazovi. Pandemija Kovid-19 je jednostavno predstavljala nesavladivu prepreku za realizaciju ove misije.
Ipak treba napomenuti, da se ZOI organizuju u SAD-u, nema sumnje da bi sve NHL zvezde nastupile i pored svetske epidemiološke situacije.
Mogu li se NHL zvezde vratiti na ZOI?
Sledeće Zimske Olimpijske igre održaće se u Milanu 2026. i iako je to u CBA nagovestio da igrači trebaju da učestvuju, vrlo je moguće da ćemo gledati isti scenario kao u Pjongčangu i sada u Pekingu.
Još jednom napominjem, da je severnoamerički grad domaćin Igara, ovo bi bila potpuno druga priča, ali još jedan turnir u inostranstvu u neprikladnoj vremenskoj zoni u zemlji koja nije poznata po hokeju, samo znači da će NHL učiniti sve u njihovoj moći da odvrate igrače od učestvovanja.
Krozbi je dobio priliku da osvoji zlato za svoju zemlju, ali čitava generacija NHL zvezda, kao što je Kanađanin Konor Mekdejvid, koji je trenutno najperspektivniji igrač lige, možda nikada neće doživeti da predstavljaju državne boje na najvećoj pozornici u svetu sporta.
Zaista nema pobednika u ovoj situaciji, jer liga i njeni vlasnici teraju svoje, ali na taj način iritiraju igrače koji pune dvorane širom Amerike i Kanade. Mnogo toga može da se desi do 2026. godine, ali kako stvari stoje, moguće je da smo u Sočiju videli poslednje bravure NHL igrača na ledu. Nama gledaocima jedino ostaje da se nadamo da će sami igrači uskoro podići glas protiv lige i vratiti nam jedno od najspektakularnijih takmičenja na Zimskim olimpijskim igrama.
Preuzmite androidaplikaciju.