Osam miliona ljudi godišnje poseti lekara zbog simptoma infekcije urinarnog trakta. Infekcije urinarnog trakta se smatraju drugim najčešćim, a slede respiratorne infekcije.
Najčešće govorimo o infekciji mokraćne bešike, koja je najčešća lokalizacija, međutim, svaki deo urinarnog trakta može biti mesto infekcije.
Naš urinarni trakt se sastoji od šest organa: bubrega i uretera, koji su parni organi, bešike i uretre. Infekcije urinarnog trakta su znatno češće kod žena, a odgovor leži u anatomiji urinarnog trakta.
Ženska uretra je 3 do 4 puta kraća od muške, a otvor uretre kod žena je mnogo bliži anusu, omogućavajući bakterijama koje se normalno nalaze u debelom crevu da pređu iz creva u uretru, što dovodi do infekcije urinarnog trakta.
Simptomi kao što su učestalo mokrenje, bolno mokrenje i osećaj pečenja pri mokrenju uvek treba prijaviti lekaru. Dijagnoza infekcije urinarnog trakta postavlja se analizom urina. Samo uzimanje uzoraka je često kamen spoticanja za mnoge pacijente. Prilikom uzimanja uzorka urina treba voditi računa da se uzorkuje prvi jutarnji urin, srednji mlaz, a sam uzorak do analize ne treba da bude na sobnoj temperaturi, već u frižideru.
Sobna temperatura pogoduje razvoju bakterija u urinu, a sam nalaz, dakle, neće biti reprezentativan.
U letnjim mesecima infekcije urinarnog trakta postaju sve češće, a mnogi se pitaju da li mokri kupaći kostim treba zameniti suvim?
Doktorka kaže da treba jer nije dobro više sati biti u mokrom kupaćem kostimu, ma koliko se „brzo sušio“.
Zamenu kupaćeg kostima smatra odličnom merom za prevenciju urinarnih infekcija, a pored toga treba unositi dovoljnu količinu tečnosti i ne odlagati odlazak u toalet.
Nemojte analizirati laboratorijske rezultate urina, niti sami lečiti infekciju urinarnog trakta, jedino ispravno je lečiti infekciju kod lekara, najbolje urologa.
Preuzmite android aplikaciju.