Novi Sad može da se pohvali velikim brojem važnih institucija, kao i zgradama koje imaju veliku kulturno–istorijsku. Jedna od takvih zgrada je od velike važnosti, ne samo za istoriju Novog Sada, već i čitavog prostora Ex-YU, a u pitanju je čuveni Studio M.
Zgrada Studija M sagrađena je 1959. godine, prema projektu čuvenog novosadskog arhitekte Pavla Žilnika, uz zgradu Radija Novi Sad, koji je već bio smešten u bivšoj zgradi Doma udruženja trgovaca (Trgovački Lojd). Za svoje arhitektonsko remek-delo, Žilnik je dobio i Oktobarsku nagradu grada Novog Sada.
U početku je služila kao koncertna dvorana za koncerte klasične, zabavne i narodne muzike, dramske igrokaze i predstave, različite prigodne događaje i slično, sve dok sredinom šezdesetih u Jugoslaviji nije počeo da dominira rokenrol.
Studio M čini organsku celinu sa starom zgradom Radija Novi Sad, arhitekte Davida Dake Popovića, koja sadrži reprezentativni hol sa stepeništem iz međuratnog perioda. Njenim proglašenjem za kulturno dobro bi se otvorila mogućnost da se zgradi rekonstrukcijom vrati originalni izgled iz 1932. kada je izgrađena za Trgovački Lojd, i da time zasija u punom sjaju kao deo istorije grada.
Neke od najboljih svirki su održane u Studiju M, a neki od najboljih albuma snimljeni su u Radiju Novi Sad.
Radio Novi Sad je imao dva studija u kom su mnoga velika imena poput EKV-a, Buldožera i mnogih drugih snimila poznate albume.
Sedamdesetih i osamdesetih godina nije bilo benda u Jugoslaviji koji nije svirao u Studiju M, a samim tim je Novi Sad nekad, u tom produkcijskom smislu, bio veoma zanimljiv.
Prvi dani džeza održani su u Studiju M, a čuvenom Četu Bejkeru je to bio jedan od poslednjih nastupa u karijeri.
Korni grupa je svoj poslednji nastup održala u Studiju M, objavljen je kao dupli album, jedna ploča je koncertna, a druga su hitovi. Grupa Azra je u Studiju M svojevremeno svirala kao predgrupa, a Prljavo kazalište i Leb i sol su održali gomilu svojih koncerata u tom prostoru.
Prvi koncertni zapis Bijelog dugmeta ikad snimljen nastao je upravo u Studiju M. Oni su tada imali jedan album, dosta su bili neuvežbani, ali je koncert bio odličan, prisećaju se stariji sugrađani koji su imali priliku da ih slušaju.
Slovenački Buldožer je snimio svoj drugi album u Radiju Novi Sad. U koncertnoj sali svoj prvi koncert 1980. održao je mladi pijanista Ivo Pogorelić. U ovom studiju albume su snimali i EKV, Bajaga, „Laboratorija zvuka“, Zvonko Bogdan, a Balašević svoj rani hit „Prva ljubav“.
Od svih bendova bivše Jugoslavije, samo Indeksi i grupa Smak nisu nikada svirali u Studiju M.
Studio M možda jeste izgubio svoj pravi smisao jer se u njemu više ne snimaju albumi i ne održavaju svirke, ali ostaju snimci kao svedoci jednog vremena. Studio M danas služi kao prostor za umetničke izložbe.
Nakon godine u kojoj je Novi Sad bio Evropska prestonica kulture, tokom koje je i Studio M imao zapaženo mesto u programu, odlučeno je da se čitav prostor temeljno rekonstruiše i pretvori u muzej.
Ovaj projekat podrazumeva obnovu zgrada Studija M, Radija Novi Sad i Novosadske trgovačke omladine, koje zajedno čine jednu arhitektonsku celinu.
Zamišljeno je da muzej objedini različite segmente vojvođanske kulture 20. i 21. veka, kao što su film, fotografija, književnost, strip, slikarstvo, muzika…
Radovima u Studiju M nije planirano rušenje elemenata konstrukcije, ali će biti mnogo rekonstrukcije. Po završetku radova, u Studiju M će biti slični sadržaji kao i danas, poput koncertne sale, te će ovo mesto, od velikog značaja za muzički scenu grada, ponovo oživeti.
Preuzmite android aplikaciju.