Početna > Srbija
Srbija

Znate li koja je jedna od najznačanijih srpskih zadužbina, a nije u Srbiji? (FOTO)

U vreme istorijskih previranja na prostorima Srbije teško je bilo okupiti i sačuvati srpski rod, a pogotovo imati uslove i izdvojiti određena novčana sredstva za druge poduhvate.
Foto: Gradske info
Zadužbina „Tekelijanum“ predstavlja upravo jedan takav projekat, projekat u kome se u teškim vremenima daje na značaju srpskoj omladini i obrazovanju, i čini se mnogo više za narod spram pukog preživljavanja.
Foto: Gradske info
Šta je zadužbina „Tekelijanum“ i zbog čega je nastala?

Zadužbina „Tekelijanum“ osnovana je 1838. godine u Pešti, sa ciljem da kao insitucija sa zvaničnim sedištem, prostorijama i novčanim fondom omogući školovanje svim srpskim đacima – onima koji imaju i onima koji nemaju finansije da nastave sa svojim usavršavanjem.

Zadužbina nosi naziv po njenom osnivaču Savi Tekeliji, imućnom Srbinu koji je bio visoko obrazovan i cenjen sa vizijom da to prenese i na druge naraštaje, pogotovo na one učenike čije finansije to nisu dopuštale.

Početni fond ove visoko cenjene srpske zadužbine bio je sto hiljada forinti, dve kuće u Pešti, tri dvorca u Aradu i 28 jutara zemlje.

Zadužbina „Tekelijanum“ sastojala se od fonda za izdržavanje Tekelijanuma i doma za srpske studente. Tako se i smeštaj u zgradi delio na dva krila, jednog u kome su stanovali srpski đaci (A krilo) i drugi u kome su bili stanovi za izdavanje (B krilo).

Foto: Gradske info
Vizija Save Tekelije

Sava Tekelija bio je izuzetno inteligentan čovek. Smatran je najobrazovanijim Srbinom svoga vremena. Njegova se inteligencija nije ogledala samo u školskoj spremi, bio je prvi doktor prava u Srbiji, ali i u tadašnjoj Ugarskoj, već u tome što je shvatajući značaj obrazovanja za kolektivni rast i razvoj države  primenio svoj finansijski i intelektualni uticaj i osnovao jednu od najznačajnijih ustanova Srba.

Poznati učenici „Tekelijanuma“ svedoče o veličini ove srpske obrazovane ustanove. Velika imena Srba uglavnom su imali priliku da se školuju ovde. Poznati učenici iz Novog Sada bili su Laza Kostić, Ilija Ognjanović, Miša Dimitrijević, a Jovan Jovanović Zmaj je jedno vreme bio upravnik „Tekelijanuma“.

Značaj „Tekelijanuma“

U Tekelijanumu se nisu školovali samo đaci iz Novog Sada i Srbi sa prostora koji su bili potčinjeni Austrougarskoj monarhiji, već i Srbi i iz drugih predela današnje Srbije. To je tada predstavljalo veliku pomoć i nadu mladima i siromašnima, da imaju osećaj sigurnosti, da znaju da se mogu osloniti na druge znamenite i učtive Srbe, ali i da kada završe svoje školovanje vrate se u svoju sredinu i unaprede svoje mesto, kao i da pomognu ostatku naroda koji se nalazi u težoj situaciji.

„Tekelijanum“  danas

Zgrada „Tekelijanum“ i dan danas stoji na istoj adresi, u užem centru Budimpešte, u ulici Veres Pálné 17. Zadužbina je decenijama postojala i činila dobrobit srpskom narodu, zahvaljujući njenom idejnom tvorcu  Savi Tekeliji.

1952. godine zadužbina je ukinuta od strane komunističke vlasti i nacionalizovana.

1996. godine Mađari su deo zgrade Tekelijanum vratili Budimskoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve što je ipak omogućilo da se misija ove plemenite zadužbine nastavi.

Pre dve godine obnovljena je fasada zgrade Tekelijanuma, a nada da će se vratiti vreme kada će se i instituciono ova zadužbina vratiti, već tinja.

Prva namenski građena ustanova kulture na našim prostorima

Preuzmite android aplikaciju.