Амерички инжењер Ермал Ц. Фразе одговоран је за лименке из којих данас пијемо. Године 1963. патентирао је своју идеју за отварање конзерве, тзв. отварање за повлачење.
Пре његовог проналаска, конзерве за пиће отваране су посебним отварачем који је једног дана 1959. заборавио код куће, па је једва отворио конзерву. Онда му је синуло да их треба једноставније отварати, а не зависити од посебног отварача. И у томе је успео.
Та рупа у отварачу за конзерве се може користити за држање сламке на месту, што олакшава испијање течности. Боље је пити сок из конзерве уз помоћ сламке него директно ставити уста на њу.
Наиме, отвор за пиће на лименци може бити веома прљав, пун бактерија и вируса, јер ко зна где је та конзерва била док није стигла до вас.
Прве сламке су направљене од трске
Сламке су давно, пре више од 6000 година, користили стари Сумерани када су заједно пили из заједничке посуде. Њихове сламке су биле дугачке и направљене од трске.
Американац Марвин Честер Стоун одговоран је за сличан дизајн какав данас познајемо.
Прво је експериментисао са једном врстом корова, али та сламка је била нестабилна и оставила је укус корова у пићу и талог. Затим је узео папир у руке, заправо траку папира коју је омотао око оловке, залепио је и извукао оловку.
Али ту је био и проблем јер папир и течност не иду заједно, па је папирну сламку додатно прекрио папиром. Патентирао је идеју 1888. и започео производњу.
Сламке су биле дугачке 22 центиметра.
Преузмите андроид апликацију.