Са коренима дубоко усађеним у различитим културама и религијама широм света, једно правило је оставило неизбрисив траг на развој људске цивилизације. Овај принцип нас позива на међусобно поштовање, саосећање и једнакост, што доприноси стварању друштва у којем сви могу да живе слободно и достојанствено.
Ово правило је једно од најстаријих и најуниверзалније прихваћених моралних принципа у људској историји.
Оно гласи: “Понашајте се према другима онако како би желели да се други понашају према вама.”
Једноставна и делотворна смерница за родитеље који желе помоћи својој деци да одрасту у одговорне и љубазне особе јесте да се понашају према својој деци на начин на који би желели да се неко понаша према њима у истој ситуацији. Није потребно губити вриеме на одређивање узраста детета како би се прилагодило понашање према њима. Ово правило важи за све узрасте и једноставно се може применити.
Међутим, према анкети родитеља о подизању добре деце која је објављена овог месеца, врло мало деце у свету данас учи о овом Златном правилу. У ствари, мање од једног од пет родитеља (14%) је рекло да користи фразу златног правила са својом децом док је преко четвртине свих родитеља (28%) рекло да није упознато са значењем Златног правила.
Поменута анкета осмишљена је да боље разуме како родитељи реагују на мноштво изазова са којима се претходне генерације никада нису сусреле, у распону од друштвених мрежа до убрзаног начина живота са којим суочава цео свет. Резултати указују да је родитељима јесте стало до тога како ће се формирати дететов карактер. На пример, поштење, одговорност и поштовање су биле три главне вредности које родитељи желе да њихова деца усвоје. Поред тога, скоро седам од 10 родитеља (68%) је рекло да би својој деци могли више да нагласе важност карактера.
Није изненађујуће да је половина свих родитеља забринута да ће њихова деца направити исте грешке као и они. Стручњаци су провели сате размјењујући идеје о могућим разлозима који би могли објаснити ове запањујуће резултате. Разговарали су међусобно, питали друге колеге, пријатеље и чланове породице кроз генерације за њихов увид и перспективу. На основу прикупљених информација смо издвојили три главна разлога зашто тако мало родитеља користи фразу Златног правила када разговара са својом децом:
1. Златно правило је „застарео“ термин
Свака генерација је дошла на ред бацајући одређене речи или фразе на сметлиште историје. Језик се развија и мења. Могуће је да родитељи данас више воле да користе друге изразе и фразе да поуче и ојачају понашања која отелотворују Златно правило (као што су емпатија, асертивност и сл.) Различите културе користе различите термине. Иако је мудрост садржана у Златном правилу дуго хваљена као универзални принцип који се налази у свим религијама, нема доказа да се термин широко користи у свим културама.
Грчки и јеврејски мислиоци, разни учитељи етике, сви су говорили о овом правилу, које је названо “златним” како би се нагласила изразита важност овог животног правила. У афричким културама, идеја поштовања и реципроцитета садржана је у термину “убунту”. У сржи конфучијанске етике је термин “џонгшу” што значи уздржати се од радњи које могу узнемирити или повредити друге. Иако је Ал-Газали, један од најутицајнијих муслиманских учењака, неуморно писао о Златном правилу, постоји неколико других фраза и израза у исламу који изражавају важност правде, саосећања, алтруизма и доброг суседа.
2. Живимо у друштву „прво ја“
Неки научници сугеришу да смо у јеку епидемије нарцизма и да млади данас имају више права. Поред тога, иако многи родитељи наводе да желе да им деца буду „љубазна и брижна“, њихова деца мисле да је оно што је њиховим родитељима најважније добијање добрих оцена. Не заборавимо утицај друштвених мрежа и како ове платформе покрећу емоције „друштвеног поређења“ као што су љубомора и завист много више од израза љубазности или помоћи. Могуће је да је оскудица Златног правила зато што је наше друштво постало егоцентрично.
3. Увек су крива “туђа деца”
Проблем су и „туђа деца“. Питали смо родитеље у нашој анкети о понашању њихове деце, али и деце уопште. Док је скоро четири од 10 родитеља (38%) изјавило да их је њихово дете лагало у последњих шест месеци, а 42% је рекло да је њихово дете недавно било непоштовање према другима, чини се да су родитељи много више забринути за понашање других. Девет од 10 верује да се деца данас не односе с поштовањем према другима. Чак 85% каже да деца данас нису искрена, а 83% каже да је деци данас стало само до себе. Могуће је да је разлог зашто родитељи не разговарају са својом децом о Златном правилу тај што мисле да су проблем увек друга деца, а не њихова.
Зашто је важно што златно правило можда нестаје ако се деца и даље уче код куће и у школи принципима емпатије, правичности и поштовања. Стручњаци изражавају дубљу забринутост да ли су и ови корени златног правила такође угрожени. На пример, једно истраживање је показало да када ученици размишљају о Златном правилу, то их подсећа на важност љубави, поштовања и помагања другима. Не можемо прихватити будућност у којој је и ово семе доброте бачено на сметлиште историје.
Одумирање златног правила треба да упали сигналну лампицу код свих нас. Морамо да уложимо више напора у стварање будућности у којој се људи свих узраста понашају према другима онако како желе да се опходе према њима. Поред тога, Златном правилу је потребно ребрендирање, можда нови назив. Учинимо да Златно правило постане цоол. Надамо се да ће се све већи број родитеља придружити у иницијативи за оживљавање принципа Златног правила.
Pet letnjih tkanina koje će vas rashladiti na velikoj vrućini
Преузмите андроид апликацију.