Početna > Biznis
Biznis

Životinjske ostatke Slovenci pretvaraju u struju

Izgradnjom biogasnih postrojenja za proizvodnju struje rešava se problem zbrinjavanja biološkog i organskog otpada sa farmi, gde taj otpad u procesu proizvodnje biogasa, dobija novu ekonomsku vrednost.
Foto: PrtSc/RENERGON – Biogas – Anaerobic Digestion/YouTube

Ostatke od svežeg mesa (njuške, uši, papci, repovi) koji u Srbiji neretko samleveni završavaju u pašteti ili viršlama, proizvođači i prerađivači mesa u Sloveniji iskoristili su za proizvodnju zelene energije. Jedna od vodećih mesnih industrija sa prostora eks-Jugoslavije AVE ima čak tri biogasne elektrane za koje kao osnovno gorivo koriste ostatke od mesa sa farmi. Takođe i otpad iz restorana i time pokrivaju ne samo potrebe za strujom i toplotnom energiju za sebe, već i za treća lica.

Igor Kolar, komercijalni direktor AVE objasnio je prilikom posete novinara ovoj mesnoj industriji da je samo u jednu biogasnu elektranu uloženo 1,2 miliona evra. U poslednjih osam godina napravili su tri elektrane i potpuno zaokružili proces proizvodnje.

„Sada imamo zatvoren krug. Ne zagađujemo okolinu. Naprotiv, sve je u skladu s najvišim ekološkim standardima i obnovljivim izvorima energije. Od otpada se dobija energija kroz turbine i struja se prodaje i trećim licima, jer proizvodimo više nego što su naše potrebe“ kaže on.

Toplota koja se takođe proizvodi, koristi se, za sada, samo za potrebe na farmi, jer ne postoji infrastruktura koja bi tu toplotnu energiju isporučila krajnjim potrošačima. Dobijena toplota se upotrebljava za grejanja štala, sušara, staklenika, ali i obližnjih ustanova u mestu u kom radi postrojenje, na primer vrtića, domova zdravlja, škola. Godišnja proizvodnja je oko 256 gigavat-sati struje.

Ruska proizvodnja nafte porasla 2,2%, izvoz opao za 3,2 posto

 

Preuzmite android aplikaciju.