Почетна > Бизнис
Бизнис Србија

Живковић: ЕПС лане остварио историјску добит, ове године струја неће поскупети

Електропривреда Србије је прошле године постигла одличне резултате, пошто пројекције показују да ће добит премашити 90 милијарди динара, а грађани могу да буду мирни што се тиче цене струје јер она ове године неће бити повећавана, изјавио је за Тањуг генерални директор Електропривреде Србије (ЕПС) Душан Живковић.
elektromreza struja
Фото: Pexels/Pixabay

Овакав резултат у ЕПС-у оцењују као последицу добрих пословних одлука, побољшања управљања, бољег планирања и реализације зацртаних циљева, а значајан допринос дала је трговина струјом, као и добра хидрологија.

„Осим финансијских, постигли смо и добре енергетске резултате, процењујемо да смо енергетски на нивоу од 34 терават сата, производња из хидросектора је изузетна, о чему сведочи и производња хидроелектране „Ђердап“ која у протеклих месец дана даје готово четвртину електричне енергије коју производи ЕПС“, рекао је он.

Подаци ЕПС-а показују да су хидроелектране у Србији прошле године произвеле 34 одсто више електричне енергије него 2022, што је скоро 12 одсто више од плана, и да је удео хидро енергије у укупној производњи достигао 36 процената.

ЕПС је прошлу годину, према речима директора Живковића, завршио са пуним депонијама угља, на којима је око 2,3 милиона тона, као и са пуним акумулацијама.

То им, додао је, ствара услове да у наредном периоду наставе са планираним инвестицијама, а финализација новог термоблока Костолац Б3, инсталисане снаге 350 МW биће први задатак у овој години.

Енергетски радови су завршени, пробе система се приводе крају, а следећи корак је синхронизација на мрежу.

„Што се тиче обновљивих извора, ради се на изградњи ветропарка Костолац и соларне електране у Костолцу Петка, затим на припремним радовима и изградњи саобраћајница и ископавању темеља за будуће ветроелектране“, рекао је наш саговорник.

Ветропарк „Костолац“ и соларна електрана „Петка“ требало би да на мрежи буду до краја ове године.

Паралелно ће се радити и на припреми за реверзибилну хидроелектрану „Бистрица“, очекује се да се у најскорије време обезбеди извор финансирања од јапанских партнера и створе услове за почетак изградње овог скупог пројекта.

Бољем пословању и већој конкурентности предузећа у наредном периоду требало би да допринесе и статусна трансформација коју је ЕПС доживео прошле године.

„Компанија је из јавног предузећа прешла у акционарско друштво. То је нови вид пословања са новим надзорним одбором, новим функцијама извршног одбора. Она је наметнула изазов компанији да мора да буде конкурентнија на тржишту“, рекао је Живковић и додао да би план трансформације требало да буде завршен до маја.

У том смислу већ су донете и одређене пословне одлуке чији се резултати виде а процес се, према речима саговорника Тањуга, наставља кроз даљу трансформацију компаније, правцем зелене енергије, енергетске ефикасности, заштите животне средине.

„То намеће и друге теме као што су циркуларна економија и вештачка интелигенција. Пред нама је средњорочни период трансформације како би ЕПС био тамо где и треба да буде, дакле успешна европска електропривреда“, нагласио је он.

Када је реч о поскупљењу електричне енергије, протеклих месеци је више пута речено да струја ове године неће поскупети, а Живковић потврђује да грађани могу бити мирни јер се поскупљене не очекује, што је договорено и са Међународним монетарним фондом.

Cene dizela jeftinija za dinar, a benzina nepromenjena

Преузмите андроид апликацију.