Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре изјавио је данас да се Србија налази на кључној раскрсници за интеграцију у ЕУ, као и да је цивилно друштво од изузетног значаја на путу уласка Србије у ту међународну организацију.
Жиофре је, на састанку Заједничког консултативног одбора ЕУ – Србија, истакао да цивилно друштво представља катализатор демократског управљања и владавине права.
„Мора да постоји консензус грађана Србије када је реч о приступу Европској унији. Цивилно друштво је кључан партнер у очувању вредности Европске уније“, рекао је он.
Жиофре наглашава да се процес проширења вратио на врх политичке агенде Европске уније што, према његовим речима, нашој земљи пружа шансу да убрза своје реформе и продуби свој ангажман у ЕУ.
„У том смислу желим да поздравим планирано убрзање реформи са циљем да се до краја 2026. године заврше све унутрашње реформе потребне за приступање ЕУ. То је амбициозан, али остварив циљ“, навео је.
Како каже, за приступ Европској унији биће потребан консензус свих предузећа, политичких снага и цивилног друштва.
„У контексту позитивних дешавања у другим земљама проширења, ово је прилика која се не сме пропустити. Више него икада важно је да чланство у Европској унији постане стратешки избор ове земље“, рекао је Жиофре, осврћући се на ратне сукобе између Русије и Украјине.
Подсетио је да се међу главним закључцима Извештаја Европске комсије за Србију 2024. налази напредак у реформама владавине права и нормализација односа са Приштином.
„Србија је испунила почетне стандарде за Кластер 3 и он је технички спреман за отварање“, истакао је Жиофре.
Напредак је, како каже, постигнут и у погледу економских критеријума, а недавно добијени кредитни инвестициони рејтинг је доказ за то.
„Други позитивни примери су усвајање стратегије за борбу против корупције, наставак имплементације реформи у области правосуђа. Позитивно смо констатовали одређени напредак у вези са поглављем које се тиче миграција.Такође, Србија пружа хуманитарну помоћ Украјини и сарађује са Европском унијом“, рекао је он.
Говорећи о негативним оценама Европске комисије, Жиофре као главне проблеме истиче недовољну транспарентност и независност правосуђа, као и недостатак бробе против корупције, али и слободе изражавања.
„Јасно је да Србија жели да се прикључи Европској унији, али мора ту да буде проактивнија. У правосуђу видимо да су одређене реформе отпочете и закони усвојени. Уколико говоримо о запошљавању и даље није све обухваћено, јер треба да се осигура да су каријере у потпуности засноване на заслугама“, рекао је Жиофре.
Наглашава да Србија мора да покаже јачу политичку вољу када је реч о сузбијању корупције на високом нивоу, као и да је неопходно побољшање изборног процеса.
„И за Србију и за Косово, пут ка проширењу и напретку дијалога који води ка нормализацији односа, мора да иде руку под руку са спољном политиком. Жалимо што није било напретка у складу са ставовима Европске уније. Србија и даље има односе са Русијом, интензивиране везе са Кином, укључујући споразум о слободној трговини што изазива стратешку забринутост“, казао је Жиофре.
Шеф Делегације Европске уније изразио је наду да ће Србија наставити да чини битне кораке на путу ка Европској унији и поручио да снажно цивилно друштво није претња моћи, него партнер у изградњи чврсте демократије.
Састанку су присуствовали и председник Европског економско-социјалног комитета Оливер Ропке, као и министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
Састанак је организован у Привредној комори Србије, а главне теме су актуелно стање у односима између Србије и Европске уније у процесу приступања и налазима Извештаја о Србији за 2024. годину.
Скуп организује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у сарадњи са Привредном комором Србије.
Преузмите андроид апликацију.