Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Емануеле Жиофре рекао је да питање усклађивања Србије са спољном и безбедносном политком Европске уније није ново и да „не постоји рок који је дат Београду“ да уведе санкције Русији.
Жиофре је у интервјуу за недељник „Време“ појаснио да питање усклађивања Србије са спољном и безбедносном политком Европске уније није ново и да је оно присутно од самог почетка приступних преговора.
Он је још нагласио да то питање „привлачи пажњу“ у европским престоницама и Европском парламенту и да ЕУ цени што је Србија у неколико наврата у Генералној скупштини УН гласала заједно са чланицама ЕУ и 142 земаља осудила анексију украјинских територија, али је још рекао и да у Унији постоје очекивања да Србија уради и више од тога.
„Не постоји никакав рок који је дат Београду (да уведе санкције Русији), али то питање привлачи велику пажњу у европским престоницама, у Европском парламенту и уопште у Бриселу, јер је то питање које се тиче будућности целог континента, наше безбедности и нашег просперитета“, нагласио је Жиофре.
Према његовим речима, Европска комисија је у овогодишњем извештају утврдила да је Србија по питању усклађивања спољне и безбедносне политике назадовала али да се „они надају да ће се у потпуности прикључити заједничком супротстављању руској агресији“.
„ЕУ цени то што је Србија у неколико наврата у Генералној скупштини УН-а гласала заједно са чланицама ЕУ, да је са 142 земље осудила илегалну руску анексију украјинских територија, па су уз изоловану Русију остале само четири државе. Али бисмо свакако волели да видимо више од тога, и у том погледу постоје очекивања и у свим европским престоницама и у Бриселу“, истакао је шеф Делегације ЕУ у Србији.
Жиофре је на питање, да ли је на нивоу Европске комисије донета нека одлука о последицама по Србију уколико се не прикључи санкцијама Брисела против Русије, рекао да је у овом тренутку тешко дати одговор и да се „политика води у складу са околностима“, као и да постоји „изражена жеља да се види усклађивање Србије са политиком ЕУ“ и да је „веома важно да Србија пошаље снажну геостратешку поруку“.
Како је навео, из ЕУ разумеју разлоге и мотивацију одлука које доноси Србија јер је у „специфичној“ ситуацији, али је додао да је Србија „сама утврдила приступање ЕУ као своје стратешко опредељење“.
Он је изразио уверење да је „судбина Србије да буде део Европске уније“ и нагласио да је то у интересу Брисела.
„То је геополитичка инвестиција у коју улажемо. И то је постало веома јасно“, објаснио је Жиофре.
Он је закључио да је Европска унија једини ентитет који са нуђењем чланства као коначног исхода може да понуди решења по питањима свих проблема са којима се суочава Западни Балкан и који су наслеђени из прошлости.
Vučić i Eskobar o aktuelnim dešavanjima i otvorenim pitanjima (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.