Почетна > Србија
Србија

Жиофре: Интеграција Србије у ЕУ важна је и због наше заједничке припадности

У процесу интеграције Србије у Европску унију, поред економског интереса, улагања, значајне помоћи коју ЕУ пружа Србији у многим секторима, важан елемент је и заједничка припадност, рекао је шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре, на отварању 26. изложбе фотографија „Примењена носталгија”, посвећене Београду и Будимпешти.
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Он је на догађају, који је организован у Европској кући у Београду поводом актуелног мађарског председавања Саветом Европске уније, истакао и да је неговање ове интеграције од заједничког интереса не само због економије већ и због сличности у много других области, што је у основи свега.

„Није ту реч само о интересу, већ и у томе да делимо исту историју, делимо исту прошлост и треба да делимо исту будућност. Европа је наша кућа. Ово нам свима поручује ова изложба“, нагласио је шеф Делегације ЕУ.

Додао је да новотоврена Европска кућа у Београду треба да буде место сусрета и размене и притом честитао Србији на усвајању Реформске агенде.

„То је важан корак у спровођењу плана раста и појачања замаха проширења ЕУ на Западни Балкан, којем смо сада сведоци и време је да се интензивира рад на томе“, истакао је Жиофре.

Амбасадор Мађарске у Србији Јожеф Мађар нагласио је да велика привилегија бити данас у Срибији, у Европској кући.

„Толико тога нас повезује да би се цела књига могла напунити колико заједничког имамо, али морамо гледати на конкретне ствари и радити много на томе“, истакао је он.

Подсетио је да је Мађарска у овом мандату други пут је у улози председавајуће државе чланице са Савета Европске уније.

„Први пут смо имали успеха, јер тада се последња држава, с којом смо завршили преговоре, након пар месеци учланила у ЕУ, а сада исто то желимо, да за време мађарског председавања Србија иде напред и да не стане на том путу“, поручио је Мађар.

Напоменуо да две земље веома повезује и култура.

„Ми волимо Србе у Будимпешти, као и да Срби долазе у наш главни град, па зато што пре треба да уклонимо баријере, нарочито чекање на граници“, рекао је амбасадор Мађарске.

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић је истакла да је веома поносна сваки пут када отвара ову изложбу.

„Нарочито је занимљива прва фотографија, зато што показује реке, пре свега Дунав, који је за нас представљао последњих дана велику стрепњу, јер оно што се дешавало у Будимпешти, пре тога у Беча и у другим крајевима Европе, свакако има утицај на нас и обратно“, навела је министарка.

Она је искористила прилику и да напомене да је Србија прошлог четвртка усвојила Рефорску агенду.

„То је за нас један од заиста најважнијих докумената нашег кредилбиитета и мере напретка у процесу интеграције“, рекла је Мишчевић.

Минстарка је нагласила да је да тај процес интеграција Србију „није стао већ да је, напротив, веома жив“.

„Ту је сада и Реформска агенда која нас додатно стимулише да направимо важне и некада веома тешке кораке ка чланству у Европској унији, али много битније за нас су реформе, које важне овде и данас“, поручила је она и захвалила се Мађарској, која је, током председавања Саветом ЕУ, међу приоритете ставила и рад на интеграцији Западног Балкана у Европску унију.

Пројекат „Примењена носталгија“ замишљен је као серија заједничких изложби фотографија два фотографа, једног из Србије и једног из земље председавајуће ЕУ.

Овог пута излагале су две уметничке фотографкиње: Ана Јулија Молнар из Будимпеште и Анђела Стевановић Живковић из Београда, а свака од њих фотографисала је град ове друге.

Основна идеја је да се и на овај начин унапреди културна размена између двеју земаља, као и да се промовишу европске вредности и сарадња Србије са државама чланицама ЕУ.

Ова изложба је део активности које спроводи Министарство за европске интеграције Републике Србије.

Erdogan doputovao u Beograd, dočekao ga Vučić

Преузмите андроид апликацију.