„Путеви Србије“, са 24 путарска пртедузећа с којима сарађује, спремно почиње сезону зимског одржавање путева првог и другог реда, чија је укупна дужина 14.909 километара, изјавио је данас руководилац Зимске службе тог јавног предузећа Зоран Стоисављевић.
На редовној годишњој презентацији спремности Зимске службе, саопштено је да је за зимско одржавање путева спремно 169 база и пунктова, у којима је на располагању 774 путарских возила и камиона, 332 машине и 2.191 радник у једној смени, уз могућност повећања њиховог броја у случају потребе.
Наведено је да је обезбеђено укупно 98.000 тона соли, 100.000 тона ризле и 1.500 тона хладне асфалтне масе за санацију ударних рупа.
Руководилац Одељења за одосе са јавношћу „Путева Србије“ Љерка Ибровић прецизирала је да је ове године у првом приоритету чишћења 5.940 километара државних путева, који ће бити чцишћени и посипани сољу и који морају бити очишћени четири сата након престанка падавина.
Додала је да у други приоритет одржавања спада 4.355 километара путева на којима се, према плану одржавања, коловоз чисти и посипа само ризлом и који морају да буду очишћени у року од шест сати од престанка падавина.
Трећи приоритет обухвата 4.606 километара путне мреже на којој се снег само чисти, али тек након што се обезбеди проходност на путевима првог и другог приоритета, а морају бити очишћени осам сати након престанка падавина.
Стоисављевић је рекао да ће током зимске сезоне нарочита пажња бити поклоњена путевима који воде ка зимским центрима Златибор и Копаоник.
„Добили смо нових 400 километара ауто-путева у претходне две године, што је импозантна бројка. За наредне две године ћемо добити још, и ми сваки тај нови километар дочекујемо спремни“, рекао је Стоисављевић.
Навео је да су већ изграђене путне базе на Моравском коридору, а крајем године ће и путна база у Појатама бити у функцији, када буде пуштена деоница пута од Појата до Крушевца од 17 километара.
Помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода Србије Горан Михајловић рекао је да током прве две декаде новембра неће бити снега, али да се почетком треће декаде може очцекивати појава снежним падавина у пределима изнад 800 метара надморске висине, а на планинама изнад 1.500 метара и задржавања снега.
„Неће бити изненађење да у последњој декади новембра у раним јуртарњим часовима и у Београду киша пређе у суснежицу“, највио је Михајловић.
Представници „Путева Србије“ позвали су возаче да информације о стању путева и саобраћају потраже не њиховом сајту, јер се тамо све промене ажурирају у реалном времену.
Преузмите андроид апликацију.