Почетна > Бизнис
Бизнис

Жене све заступљеније у српском ИТ сектору

Од пријављених 1.489 кандидата за програм „Преквалификације за ИТ” који организује кабинет председнице Владе Србије, више од половине, тачније 55 одсто чине жене, што је добра вест јер већину запослених у ИТ сектору у Србији, као и у другим земљама у свету, чине мушкарци.
Фото: Unsplash/sigmund

Захваљујући овом програму од 2017. године обучено је више од 2.200 полазника, а након обука близу 35 одсто полазника се запослило у ИТ сектору, на позицијама са почетном зарадом од око 70.000 динара. Ове године, како најављују у кабинету премијерке, када први круг буде завршен, на основу резултата тестирања биће одабрано 400 кандидата који ће добити прилику да прођу кроз најмање 250 сати стручне обуке из програмских језика, као и 40 часова обуке из такозваних меких вештина и 120 часова праксе.

Обуке ће се спроводити током ове и следеће године и биће одржане онлајн, како би полазници из целе Србије могли у свом дому да стичу нова знања и вештине из ИТ области. Један од циљева ове фазе програма је да се укључи већи број жена, да се искористе њихови потенцијали, унапреде вештине рада у ИТ-у и да им се олакша запошљавање у брзо растућем сектору са вишим нивоом зараде. То је важна вест, сматра Марко Вучетић, пи-ар највећег српског сајта за запошљавање ИТ кандидата w­ww­.h­elloworld­.r­s, јер кроз историју технологија, ИТ индустрија није била претерано наклоњена женама.

„Ситуација на тржишту рада сада се ипак мења. Сваки трећи кандидат који је у потрази за таквим послом је припадница лепшег пола. У погледу плата и даље постоји јасна разлика, само 15 одсто жена зарађује износ изнад 2.000 евра, док готово двоструко више мушкараца зарађује исти износ“ наводи Вучетић, и подсећа да је ИТ најбрже растућа индустрија која се сусреће с огромним дефицитом квалитетне радне снаге.

Број запослених у овој индустрији у Србији до 2025. године, како процењује компанија „Мајкрософт”, могао би да порасте до 120.000 људи, а то би значило да ће се и већи број жена одлучивати за улазак у свет ИКТ.

Шта жене мотивише на послу?

Истраживање „Пулс српске ИТ заједнице”, у погледу задовољства радним местом, показује да је 82 одсто испитаника изразило задовољство послом. На задовољство дефинитивно утичу и бенефиције запослених у ИТ-у.

„У погледу тога које бенефиције су им најважније и код мушкараца и код жена прва три места резервисана су за флексибилно радно време, рад од куће, као и едукације (обуке). Како жене наводе, први и основни разлог за промену посла је виша зарада, затим изазовнији пројекти и оно што је битно јесте такозвани радно животни баланс, односно да се њихово радно ангажовање завршава након предвиђених осам сати и да након тога имају времена за породицу и пријатеље“ подсећа Вучетић.

Тренутно, ИКТ је највећа извозна грана, а премијерка Србије је пре неколико месеци подсетила да је 2008. извоз ИКТ износио 178 милиона евра, као и да је у овом сектору 2016. било запослено 19.000, а данас 43.500 људи. Публикација о стању ИКТ индустрије у Србији показала је да стопа улагања у ИТ сектор у Србији по глави становника прелази 80 евра, са тенденцијом раста на 150 евра до 2025. године.

Просек плата изнад 1.500 евра

Према подацима које је сајт www.helloworld.rs досад прикупио, просечна плата у ИТ сектору у 2021. износила је више од 1.500 евра, док се ове године очекује раст и од 30 одсто. Да наши ИТ стручњаци зарађују високе износе показује и податак са платформе ИТ инсајдер где сви могу да се информишу о послодавцима у ИТ индустрији и прочитају искуства о раду. Највећу плату има сениор софтвер девелопер, од чак 8.500 евра.

Највише њих конкурише за место практиканта

Највише кандидаткиња конкурише за практиканта у ИТ-у, подаци су сајта за запошљавање ИТ стручњака. У односу на мушкарце, занимљиво је да су даме више наклоњене менаџерским позицијама, а у првих пет најтраженијих управо је позиција ИТ проџект менаџера. Поред тога, даме нису претерано заинтересоване за програмирање, па се због тога одлучују за позиције попут QА инжењера или Quality аssurance.

Austrijanci se spremaju za skraćeno radno vreme

Преузмите андроид апликацију.