Жене са инвалидитетом, посебно оне младе, изложене су двоструко већем ризику да буду жртве насиља и то најчешће породичног насиља, изјавила је Ивана Зелић координаторка СОС службе организације „Из круга Војводина“.
Како је навела, оне су изложене свим облицима насиља, психичком, физичком, сексуалном, али и изолацији и занемаривању.
Такође, над њима често спроводе насиље и персонални асистенти и запослени у различитим установама.
Чланови породице жена са инвалидитетом, нарочито младих, често доносе одлуке у њихово име, правдајући се тиме да то раде за њихово добро и да боље знају од њих који су њихове потребе, указала је Зелић.
Према њеним речима, процес пружања подршке почиње јављањем жртава насиља организацији.
Оне тада испричају своју причу, после чега се, заједно са организацијом, прави процена ризика и безбедносни план, где се процењује колики је степен озбиљности насиља и договарају даљи кораци.
Како је навела Зелић, жртве насиља саме одлучују о томе да ли желе да пријаве, али их организација охрабрује да то учине, посебно оне младе.
„Када су у питању сигурне куће, нажалост, не постоји сигурна кућа у Србији која је стопостотно приступачна жени са инвалидитетом“, напоменула је она и додала да је проблем и то што ни многе друге институције нису приступачне.
Према њеним речима, приметан је одређени напредак када је реч о положају жена са инвалидитетом у друштву, али је потребно још рада на томе, јер су и даље присутне предрасуде и стереотипи, што посебно погађа младе жене са инвалидитетом.
Како је истакла, на њих се често гледа или кроз сажаљење или као на суперхероје за све оне обичне ствари које ураде.
Сматра се да је супер херој ако се удала, остварила у улози мајке или завршила факултет и школовање, тако да доста треба радити на тим ставовима, нагласила је Зелић.
Младе жене са инвалидитетом, како је предочила, имају и проблем приступачности образовним установама у којима се школују, што касније врло често утиче и на њихово запошљавање и финансијску ситуацију.
Позивајући се на искуства из региона, Зелић је закључила да су проблеми младих жена са инвалидитетом готово свуда исти.
Znate li zašto se ova zgrada u Novom Sadu naziva „Karingtonka“?
Преузмите андроид апликацију.