Покушајте да користите природно светло, а ако желите да фоткате залазак сунца или звезде, потребан вам је статив.
Сви желимо да забележимо своје чаробне тренутке на најбољи могући начин и то сликама које ће одушевити људе. Добра вест је да за снимање фотографија високог квалитета не морате имати професионални фото-апарат, отмене објективе и софтвер за обраду фотографија.
Довољно вам је неколико трикова како би фотке на вашем мобилном уређају изгледале феноменално, да не кажемо фасцинантно.
1. Тражите шаре и нађите добар угао
Шаре или узорци су пријатни оку и због њих можете привући много пажње на вашу фотографију. То могу бити предмети, цвеће или шара лишћа. И што природније, то боље.
Када фотографишете телефоном, потражите добар угао који ће створити лепу композицију.
2. Користите што више природног светла
То је основни фотографски трик: најквалитетније фотографије направљене су на природном светлу.
Покушајте да користите природно светло колико год можете, нарочито када сунце изађе или непосредно пре заласка сунца.
Ако вам недостаје светла, блиц неће поправити ствар, а фотографија може изгубити на квалитету.
3. Сагните се уназад да бисте фотографисали високе зграде
Прво поставите камеру телефона у панорамски начин рада и подесите је на широки угао. Након тога станите окренути према згради, а затим се сагните уназад док снимате фотографију.
Видећете колико лепа фотографија може испасти када на фотографији видите целу зграду с погледом на небо.
4. Употребите дугу експозицију за светлосне линије
Како су пејзажи често статични, фотографи покушавају да дочарају фотографије тако да буду динамичне, да им промене комплетан изглед сцене, направе готово па уметничко дело.
Продужавањем експозиције приказујемо кретање облака, непрестано разбијање таласа у стену, кретање ветра по ливади или пољу жита, кретање аутомобила по путу и слично. Дуга експозиција је заправо дочаравање протока времена, а почиње од две до три секунде па на дуже.
Дуга експозиција већа је брзина затварача која ће забележити кретање и претворити га у слику. Своју фотографију можете прилагодити овом начину рада или овај начин рада можете употребити како бисте забележили занимљиве ефекте.
Употребите светлосне штапиће или ватромет како бисте употпунили фотографију или уз помоћ штапића нацртајте срце или напишите нешто.
5. Прихватите негативни простор
Позитивни простор представља субјект који желимо фотографисати. То је главни мотив фотографије, оно што желите истаћи.
Негативни простор је све оно около и између субјекта/ата што на крају крајева омеђује и одређује наш субјект (позитивни простор). Негативни простор, колико год једноставно то звучало, али није, мора служити томе да истакне позитивни простор, да му да простора.
Ако сте фотограф, оваква врста фотографија је добра идеја јер их можеш лакше продати. Једна од најпопуларнијих врста stock фотографија су оне које имају негативе spacе, тј. простор где купци тих фотографија могу нешто додати или написати.
6. Користите воду као природно огледало
Након кише имаћете прилику да снимите изненађујуће фотографије користећи барице као огледала.
Оно што можете учинити јесте да окренете телефон наопако, спустите се ниско и ставите га непосредно изнад површине воде. То ће створити ефект рефлексије и добитћете врло занимљиву фотографију.
7. Помоћу CD-а направите селфије са ефектом дуге
Да бисте створили ефект дуге на свом селфију, употребите CD. Пронађите добро место с природним светлом, а CD окрећите како бисте пронашли најбољи угао који ће одражавати боје на вама.
8. Употребите мобилни статив
Ако желите фотографисати залазак сунца, звезде или предмете у покрету, размислите о улагању у статив. На овај начин ћете избећи мутне фотографије, а композиција ће бити савршена
Преузмите андроид апликацију.