U Atlantskom okeanu, oko 500 kilometara zapadno od Senegala, nalazi se egzotični arhipelag Zelenortskih ostrva, poznatih i kao Cabo Verde. Ova grupa od deset glavnih i nekoliko manjih ostrva predstavlja zadivljujuću kombinaciju planina, plaža i mirnih primorskih sela, sa oko 350 sunčanih dana godišnje. Najpoznatija ostrva su Sal, Boavišta, Sau Vicente, Santjago i Fogo, a s obzirom da arhipelag ne oskudeva vetrom, omiljena aktivnosti na ostrvima je vindsurf.
Ova mala afrička zemlja ponosi se činjenicom da je prva koja je izvan Evrope imala popločanu ulicu – takozvanu Ulicu banana, u Sidade Velja (“stari grad” na portugalskom), kratko nakon što je ovaj stari glavni grad bio osnovan, 1462. godine.
Banana ulica danas se nalazi u selu koje je od 2009. godine pod zaštitom Uneska. Ovo je samo jedna od zanimljivih priča iz bogate i složene istorije Zelenortskih ostrva. Otkrivena su u 15. veku od strane portugalskih istraživača, kada su kolonizovana, čime postaju prva evropska naseobina u tropima.
Zbog svoje pozicije, uskoro postaju ključna tačka na transatlantskoj trgovinskoj ruti pa u 16. i 17. veku privlače trgovce, gusare i pirate. Ekonomski pad nastupa u 19. veku kada je trgovina ljudima zaustavljena, što dovodi do raseljavanja stanovništva. Ostrva su se međutim polako oporavila i postala važan komercijalni centar i praktična lokacija za pravljenje pauze prilikom dugih prekomorskih putovanja.
Zelenortska ostrva su dobila nezavisnost od Portugala nedugo posle “revolucije karanfila” do koje je došlo 1974. godine u Portugalu. Danas su Zelenortska ostrva nezavisna država koja se ponosno oslanja na svoju bogatu istoriju i kulturno nasleđe. Glavni grad je Praja(na portugalskom “plaža”) na najvećem ostrvu Santjago.
Zbog svoje geografske raznovrsnosti ali i prijateljske i gostoljubive atmosfere Zelenortska ostrva privlače turiste iz celog sveta. U ovom malom tropskom raju smenjuju se pustinjske oblasti i plodne doline, a život se odvija između visokih vulkanskih planina i peščanih plaža
Najposećenije ostvro je Sal (na portugalskom “so”), međutim, ono nije i naša prva preporuka za posetu arhipelagu. Sal je neveliko (30 x 11km), ravno, peskovito i suvo ostrvo sa malo vegetacije, prenatrpano izgrađenim objektima, i ima više turista nego bilo koje drugo ostrvo. Ovde uglavnom dolaze gosti koji idu u rizorte, ili entuzijasti surfanja na vetru.
Ko voli gužvu biće oduševljen ostrvom Sal, dok oni koji od nje beže treba da produže ka drugim ostrvima. Osim Sal, ni ostrva Boavišta i Majo ne mogu se pohvaliti bujnom vegetacijom. Privlačna opcija bi moglo biti manje istraženo ostrvo Santo Antao, čiji stenoviti vrhovi se nadvijaju iznad zelenih i cvetnih dolina i šećerne trske, idealnih za planinarske avanture.
Za mnoge (avan)turiste, ovo ostvro je zapravo glavni razlog za posetu arhipelagu. Sa svojim kanjonima, klisurama i dolinama ovo je lokacija nekih od najneverovatnijih planinarskih staza na zapadu Afrike. Drugo je po veličini ostrvo u arhipelagu, i ono na kom “verde” (zeleno) iz imena ostrva najviše dolazi do izražaja. Severoistok ostrva, najnaseljeniji deo i najpopularniji među planinarima, prekriven je borovom šumom, dok u njegovim vlažnim dolinama cvetaju tropske i endemske biljke.
Tu je i ostrvo Fogo (na portugalskom “magla”), posebno jer predstavlja dom istoimenoj planini koja dramatično izranja iz drevnog kratera i najviši je vrh Zelenortskih ostrva. Ova planina-vulkan boje je pepela, visoka je 2829m i idealna je za jednodnevni hajking. Uspon traje oko četiri sata, a pogled sa vrha oduzima dah.
Od 1785. godine unutar kratera dugog deset a širokog sedam kilometara desilo se mnogo manjih erupcija. Iako je vulkan daleko od uspavanog, poljoprivrednici na njegovim padinama mirno uzgajaju kafu, vinograde i voćke.
Osim vulkana, poseta ostrvu Fogo prilika je za degustaciju ukusne lokalne kafe i odličnog vina, šetnju atmosferičnim kaldrmisanim uličicama, obilaženje lepih trgova u portugalskom stilu i kolonijalnih kuća koje su ostale za imućnim robovlasnicima. Nezaobilazan je i privatni muzej “Casa da memoria”, u staroj porodičnoj kući Monik Vidmer, posvećen svakodnevnom životu na ostrvu kroz njegovu istoriju.
Život na Zelenortskim ostrvima karakteriše vesela i gostoljubiva atmosfera te se turisti u ovoj dalekoj zemlji brzo osete prijatno. Lokalno stanovništvo je poznato po svom veselom duhu i muzičkom nasleđu, sa tradicionalnim žanrovima kao što je morna i muzikom besmrtne Sezarije Evore, bosonoge dive koja je ujedno i najbolja ambasadorka kulture koju su njena ostrva ikad imala.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.