„Зелена зграда“ је зграда која својим дизајном, изградњом и самим функционисањем смањује или елиминише негативне и ствара позитивне утицаје на нашу климу и природно окружење.
Зелене зграде чувају драгоцене природне ресурсе и побољшавају квалитет живота.
Под тим се подразумева ефикасно коришћење енергије, воде и других ресурса као и коришћење обновљиве енергије, попут соларне, смањење загађења и количине отпадних материјала и омогућавање њихове поновне употребе и рециклаже.
Током пројетковања води се рачуна да се обезбеди добар квалитет ваздуха у затвореном простору и да се у изградњи користе материјали који нису токсични. Нагласак је на узимању у обзир животне средине и квалитета живота станара, од почетка самог планирања и пројектовања, преко процеса изградње до пуштања зграде у употребу.
Грађевински сектор у Србији полако хвата корак са међународним трендовима. Иако су до 2020. године једино Београд, Крушевац и Инђија могли да се похвале зеленим зградама, сада се зелени станови могу купити и у Новом Саду, Нишу и Златибору. Последњих неколико година може се приметити повећано интересовање и потражња за некретнинама у зградама овог типа.
У Новом Саду такви пројекти новоградње који поседују енергетски пасош налазе се у Телепу и Петроварадину.
Станови у зеленим зградама су скупљи у односу на староградњу за око 10 до 20 одсто, због већих иницијалних трошкова изградње, коришћења напредних технологија и материјала.
У Сурчину се у новоградњи у савременом комплексу који поседује енергетски пасош, а који се налази на три километара од аеродрома и на неколико минута од Новог Београда, може купити стан по цени од 1.980 евра по квадрату. Сличне су цене и на Телепу и Петроварадину у Новом Саду.
Ускоро ће се кренути са применом зеленог концепта и на стамбеном комплексу на Мишелуку, односно на адреси Каменички пут 39.
У Нишу, цене таквих станова иду од 1.400 па до 1.800 евра, док је на Златибору просечно оглашена цена квадрата у новоградњи на сајту „4зида“ око 2.000, а цене иду од 1.400 до 2.684 евра.
Поједине банке у Србији изашле су са понудом одобравања зелених стамбених кредита, који у принципу имају скоро све исте карактеристике као и стандардне стамбене позајмице, само што се нуде са нешто повољнијом каматном стопом и без трошкова накнаде за обраду кредита, наводе у Удружењу банака Србије.
Услов за то је енергетски пасош и енергетски разред зграде. Енергетски пасош зграде приказује опште податке о згради, о потребној енергији за грејање, о уштедама у емисијама ЦО2, термотехничке податке, али и Препоруке за побољшање енергетских особина објеката.
Енергетски разред зграде показује колико енергије се потроши за грејање једног квадратног метра стамбеног простора, додају у УБС.
Преузмите андроид апликацију.