Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Zeleni prevoz budućnosti – i električni autobusi čuvaju planetu za buduće generacije (VIDEO)

Od juna prošle godine na novosadskim ulicama nalaze se novi električni autobusi čija emisija štetnih gasova je svedena na nulu. Deset potpuno novih autobusa marke „Solaris Urbino 12 Electric IV” svakodnevno prevozi Novosađane i njihove goste na linijama 2, 9, 11A i 11B, a u isto vreme štite životnu sredinu.
Foto: Vojvodina uživo

Jedan od prvih utisaka o ovim autobusima je tišina – praktično su bešumni. Njihovo ekološko delovanje je veoma značajno, a za svoj pogon koriste litijumske baterije zbog njihove visoke energetske gustine i dugog životnog veka, što ih čini idealnim za potrebe javnog transporta. Litijumske baterije omogućavaju dugotrajno i efikasno funkcionisanje autobusa, smanjujući potrebu za čestim punjenjem i pružajući pouzdanu energiju za vožnju. Direktiva EU da do 2035. godine većina vozila bude na električni pogon najverovatnije zvuči futuristički, a ono što se želi postići je čista životna sredina i očuvanje planete za buduće generacije.

Ove baterije su ključne za ekološki prihvatljive transportne rešenja, jer omogućavaju vozilima da rade bez emisije štetnih gasova. Korišćenjem litijumskih baterija, električni autobusi doprinose smanjenju zagađenja vazduha i stvaranju čistijeg urbanog okruženja. Zbog svoje visoke energetske gustine i dugog životnog veka, ove baterije su postale standard u električnim vozilima, pametnim telefonima, laptopima i drugim uređajima. Zbog toga se i grad Novi Sad odlučio da nabavi deset ovakvih autobusa, kako bi dao svoj doprinos razvoju ekološke svesti u Srbiji.

Elekstrični autobusi se obično pune na nekoliko načina:
  • Brza punjenja: Na krajnjim stanicama ili posebno dizajniranim stajalištima, električni autobusi mogu koristiti brze punjače koji omogućavaju kratke, ali intenzivne cikluse punjenja. Ovaj metod pomaže u smanjenju vremena provedenog na punjenju, omogućavajući autobusima da se vrate na rute u što kraćem roku.
  • Noćno punjenje: Kada su autobusi van službe, noćno punjenje u garažama omogućava punjenje baterija tokom noći, pripremajući autobuse za sledeći radni dan. Ovaj metod je efikasan i omogućava maksimalnu upotrebu kapaciteta baterija tokom dana.
  • Indukcijsko punjenje: Ovaj inovativni pristup koristi bežične tehnologije kako bi se autobusi punili dok se nalaze na posebno dizajniranim stajalištima ili tokom vožnje kroz specijalno opremljene delove puteva. Ovo može smanjiti potrebu za dugim stajanjima i poboljšati efikasnost.
  • Za punjenje baterija, autobusi su parkirani u posebno izgrađenim „kućicama“. Tu se nalaze spori „plug-in“ punjači snage 50 kW sa duplim izlazima za noćno punjenje autobusa. Takođe, brzi „Siemens“ punjači snage 600 kW, koji koriste pantografe na krovu za dopunjavanje, instalirani su na okretnici u Novom naselju i ispred železničke stanice. Ovi brzi punjači mogu napuniti bateriju autobusa za svega 5 minuta.

Investicija u ove električne autobuse, zajedno sa opremom za punjenje, iznosila je oko 900 miliona dinara, a finansirana je putem kredita Evropske banke za obnovu i razvoj. Razvoj i implementacija ovih tehnologija pomaže u transformaciji javnog transporta, čineći ga ekološki prihvatljivijim i efikasnijim.

Primena električnih vozila u javnom prevozu nudi brojne prednosti koje mogu transformisati urbane sredine i unaprediti kvalitet života građana. Brojne prednosti u pogledu ekoloških, ekonomskih i tehnoloških aspekata čine ih privlačnim izborom za budućnost transporta. Kako se tehnologija i infrastruktura razvijaju, očekuje se da će električni autobusi sa litijumskim baterijama igrati sve važniju ulogu u kreiranju zelenijih i pametnijih gradova.

Simbolika je jaka- vitezovi na Petrovaradinskoj tvrđavi: Evo šta očekuje posetioce na prvom “Srpskom srednjevekovnom saboru” 10. avgusta

Preuzmite android aplikaciju.