Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je u Beču, gde je kopredsedavala Osmim energetsko-klimatskim komitetom Energetske zajednice, da Srbija ostaje posvećena zajedničkoj borbi protiv klimatskih promena, zelenoj agendi i energetskoj tranziciji i da je suština da se kroz saradnju ostvari dugoročna regionalna, energetska stabilnost i bezbednost.
„Energetska bezbednost je danas najvažnije pitanje na globalnom nivou i zato je važno da zajedno radimo na povećanju bezbednosti. Ono gde smo svi jako osetljivi jeste snabdevanje gasom i naftom, pre svega zbog neverovatno visokih cena koje nas prate od prošle godine, od postkovid krize, pa sada zbog rata u Ukrajini. Srbija je, kao kandidat za punopravno članstvo u EU, opredeljena da zajedno sa državama EU radi na povećanju energetske bezbednosti i stabilnosti. Danas smo upravo razgovarali o tome šta je sve neophodno da bismo nastavili put energetske tranzicije. Nema stajanja, danas ne postoji nijedna zemlja koja je rekla da energetska tranzicija nije prioritet, koja ne radi na ispunjenju obaveza, odnosno da do 2050. bude karbonski neutralna i da do 2030. godine donesemo mere koje se tiču unapređenja energetske efikasnosti, povećanja učešća OIE, diverzifikacije izvora, interkonekcija u gasnom sektoru. Bez zelene energetike, unapređenja energetske efikasnosti, novih investicija u kapacitete koji koriste OIE nećemo biti energetski bezbedni, niti je moguće da napredujemo u procesu dekarbonizacije“, rekla je Mihajlovićeva.
Potpredsednica Vlade je navela da je povećanje investicija u nove kapacitete koji koriste obnovljive izvore prioritet i da je neophodna saradnja sa državama u regionu kako bi se osigurale stabilnost i bezbednost u energetskom sektoru.
„Današnji sastanak je pokazao koliko smo uradili za poslednjih godinu i po dana u oblasti energetike, i mogu da kažem da Srbija prednjači u odnosu na zemlje regiona. Srbija je pokazala da može, donoseći jako važne zakone. Najbolji zakon u oblasti OIE je upravo naš, a to je mišljenje cele Evrope i investitora. Na nama je sada da u toku ove godine završimo strategiju razvoja energetike i nacionalni integrisani plan za klimu i energetiku. U isto vreme, trebalo bi da učinimo sve što možemo da stvaramo uslove za nove investicije u oblasti OIE, što je jako važno kako bismo dugoročno osigurali energetsku bezbednost“, izjavila je Mihajlovićeva u Beču.
Preuzmite android aplikaciju.