Стручњак за енергетику Милош Здравковић оценио је да ће одлука о ограничењу цене руске нафте погодити велике европске државе које имају јаку петрохемијску индустрију, пре свега, покрајину Баварску.
Здравковић је за Танјуг објаснио да постоје две светске референтне берзе за трговину нафтом, то су европска берза где се тргује нафтом типа брент и светска берза где се тргује VTI нафтом.
„Разлика у последњих 10 година је била од 1,3 до 1,7 долара, значи да је била скупља брент нафта. Јутрос када сам гледао берзу цена VTI нафте је била 81 долар, а цена брент нафте у Европи 87,5 долара. Ми видимо да је та разлика више од шест долара по барелу. То је велика разлика у цени и европска привреда има много лошије улазне параметре, а то (одлука) ће нарочито да погоди велике европске државе које имају јаку петрохемијску индустрију и највећи светски и немачки концерн БАСФ“, рекао је Здравковић.
Он је оценио да ће Руси после ове одлуке да се повуку на нека друга тржишта са европског.
„Они су то већ почели да раде пре шест месеци када су почели да дају попуст на нафту који се односио на нова тржишта“, рекао је Здравковић.
Према његовим речима, Индија је сада постала други купац руске нафте, одмах иза Кине.
Европска унија је формално потврдила одлуку о увођењу ограничења цене за нафту која се транспортује морским путем из Русије, објавила је јуче Чешка која председава ЕУ.
Претходно је пољски амбасадор при ЕУ Анџеј Садос рекао да је Пољска је пристала на споразум ЕУ о ограничењу цене руске нафте која се транспортује морем од 60 долара по барелу.
Варшава је инсистирала да цена буде испод тржишне, како би се ограничили приходи Москви да финансира рат у Украјини.
Ограничење цене нафте, идеја потекла од групе Г7, има за циљ да смањи руски приход од продаје нафте, али и да спречи скок глобалне цене нафте након ембарга ЕУ на руске енергенте који ће ступити на снагу 5. децембра.
Преузмите андроид апликацију.