Једна од најчешће коришћених, али и најдоступнијих риба у свакодневној исхрани је туњевина, али превелика конзумација може негативно да утиче на организам, упозоравају стручњаци.
Туњевина има много користи за организам, па осим што додатно уноси протеине у организам, ова риба побољшава здравље мозга и очију.
Један је од највећих извора омега-3 масних киселина и побољшава памћење, здравље срца, али има и антиинфламаторно дејство.
Ипак, има на шта треба пазити и приликом уношења конзервиране туњевине у организам, преносе медији.
Једна од његових мана је превише уља које се крије у њој. Због тога ова врста рибе носи више калорија, па ако пазите да се не угојите, препоручује се да узмете ону која није из конзерве.
Ако сте један од оних којима је туњевина у конзерви свакодневно на менију, а притом вас мучи надутост, размислите пре него што је узмете следећи пут. Иако је натријум користан у регулисању телесних течности, његов прекомерни унос може изазвати надимање.
„Једна конзерва туњевине – са уљем или без уља, садржи четвртину просечног уноса натријума“, према Институту Linus Pauling.
И још један од штетних ефеката, али не мање важан, јесте то што садржи живу, метал који може да изазове тровање организма и као такву живу треба избегавати колико год је то могуће.
Истраживања су показала да је изложеност живи такође повезана са високим крвним притиском, високим лошим холестеролом и повећаним ризиком од срчаног удара.
Конзервирана туна садржи много мање живе од свеже. А онда када видите ознаку „лака туњевина“ на конзерви, то значи да можете да је једете једном недељно без икаквих проблема, наводе у Институту.
Izbegavajte ove namirnice, ako imate problem sa holesterolom
Преузмите андроид апликацију.