Početna > Život i stil
Život i stil

Zbog ovih šest navika naših majki i baka zbijaju se šale, a stručnjaci kažu da su dobre za brak

Postoje razlozi zašto su brakovi bebi-bumera opstali decenijama.
Foto: Pexels/Gustavo Fring

Bebi-bumeri često se smatraju staromodnim ili naivnim u svojim idealima. Naravno, ovo je primer diskriminacije prema starijima, što nije baš produktivno za razgovore i međuljudske odnose. Ipak, brakovi bebi-bumera koji su trajali decenijama predstavljaju poseban fenomen od kojeg svi možemo naučiti.

Dugovečni brakovi bebi-bumera preživeli su test vremena, društvene promene, lične razlike i bezbroj nesuglasica među partnerima. Dakle, njihovi obrasci ponašanja kriju lekcije koje vredi usvojiti.

Evo nekoliko navika bebi-bumera koje mnogi ismevaju, ali stručnjaci kažu da su korisne za vaš brak:

1. Razumeju moć komunikacije licem u lice

Bebi-bumeri često praktikuju direktnu komunikaciju i provode vreme razgovarajući licem u lice. Iako mlađe generacije često šale na njihov račun jer nisu vešti s tehnologijom, njihova navika da ne provode vreme u „doomscrollingu“ dok sede pored partnera ima svoje prednosti.

Studija u časopisu  Social Science Computer Review pokazala je da prekomerno korišćenje društvenih mreža može negativno uticati na veze, dok spremnost na žrtvovanje za partnera povećava zadovoljstvo i smanjuje sukobe.

2. Preferiraju telefonske pozive umesto poruka

Stručnjak za veze Sidart S. Kumar ističe da direktni telefonski razgovori omogućavaju izražavanje tona i emocija, čime se smanjuju nesporazumi. Ova navika pokazuje nameru i prioritet koji partner ima u vašem životu.

Prema istraživanjima Američkog psihološkog udruženja (APA), slušanje glasa partnera stvara emocionalnu bliskost i podstiče značajnije razgovore. Telefonski pozivi takođe omogućavaju brzo i empatično rešavanje problema, za razliku od dugih razmena poruka.

3. Pišu ručno zahvalnice

U vreme kada je komunikacija svedena na imejlove, poruke ili postove na društvenim mrežama, ručno napisana poruka zahvalnosti ima poseban značaj. Ovo može biti kratka poruka na lepljivoj cedulji na ogledalu, slatka čestitka pored cveta ili nešto slično, kaže edukator za brak Lari Mišel.

Ovakvi gestovi ostavljaju trajan utisak i podsećaju na posebne trenutke u vezi.

4. Večeraju zajedno – bez telefona

Psihoterapeut Glorija Brejm ističe važnost zajedničkog obroka bez ometanja. „Kada sam bila dete, moji roditelji su svaki dan služili večeru u šest sati. Bez uređaja za ometanje, morali smo da razgovaramo jedni s drugima.“

Studija APA pokazala je da povremene interakcije između partnera značajno doprinose zadovoljstvu u vezi. Večera je prilika za razgovor, druženje i fokusiranje na partnera.

5. Razumeju važnost odloženog zadovoljstva

Trener za veze Mišel Vaskes ističe da smo postali društvo koje traži trenutno zadovoljstvo. Ova impulsivnost često prelazi i na odnose, zbog čega se brakovi tretiraju kao potrošna roba, a ne kao nešto vredno negovanja.

Studije pokazuju da je odloženo zadovoljstvo ključ za donošenje boljih odluka, kako u životu tako i u vezama.

6. Shvataju da brak uključuje porodicu i prijatelje partnera

Pisac Osijana Tepfenhart objašnjava da brak nije samo odnos dvoje ljudi – uključuje i porodice i prijatelje oba partnera. Uspostavljanje dobrih odnosa s porodicom i prijateljima vašeg partnera može značajno doprineti sreći u braku.

Bebi-bumeri znaju kako da posvete vreme, energiju i pažnju stvarima koje jačaju ljubav i stabilnost. Njihovi dugovečni brakovi izdvaja upravo sposobnost da opstanu uprkos izazovima modernog doba – i to je lekcija vredna pažnje. Ručno ispisane beleške, po mogućstvu.

Evo šta sve treba da znate pre nego što nabavite akvarijum i ribice

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake