Dobro je znati u vreme krize.
Jedan od naših običaja je da gorivo skladištimo u kanisterima, ostavljamo u garažama, šupama ili sličnim mestima. Zanimalo nas je šta da radimo sa takvim zalihama, da li je to ispravno i koliko dugo gorivo može da stoji u uslovima koji su daleko od idealnih, odnosno da li postoji rok trajanja goriva.
Benzin i dizel gorivo se skladišti u strogo namenskim rezervoarima. Skladištenje u neadekvatnim rezervoarima, osim što ugrožava zdravlje i živote ljudi, može dovesti i do pogoršanja kvaliteta i problema pri korišćenju takvog goriva.
Ukoliko se gorivo skladišti u namenskim rezervoarima, koji imaju mogućnost održavanja i drenaže, preporučuje se skladištenje benzina do dve godine, dok se dizel gorivo može čuvati do šest meseci.
U rezervoarima može doći do kondenzacije vode zbog velikih razlika u temperaturi okoline, kao i razvoja mikrobiološke kontaminacije.
Skladištenje goriva u neadekvatnim uslovima može da ga pokvari, a dizel je izloženiji. U naftnoj kompaniji, razumljivo, ne žele da nagađaju u kakvim rezervoarima ćete držati gorivo, ali relevantne informacije govore da je rok trajanja goriva u kanisterima svega nekoliko meseci. Neki ugljovodonici isparavaju iz goriva, a neki reaguju sa kiseonikom iz vazduha, što, pogađate, nije dobro.
Dakle, ako vam nije neophodno, nemojte praviti zalihe goriva u garažama, to je lako zapaljiv materijal, a i stajanje utiče na njegov kvalitet.
Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da uštedite gorivo tokom vožnje
Preuzmite android aplikaciju.