Početna > Biznis
Biznis

Zbog čega su kokošija jaja među rekorderima u poskupljenju?

Potrošači u Srbiji su u januaru ove godine, u odnosu na isti mesec 2022, kokošija jaja plaćali u proseku za 31,2 odsto više, preneli su domaći mediji. Ništa bolje nije ni na evropskom tržištu gde se kriza u živinarstvu prelila na teret kupaca.
Foto: Unsplash/jannerboy62

Cene jaja u Evropskoj uniji u istom periodu bile su u proseku više za 30 procenata. Ovaj proizvod koji je u širokoj upotrebi u domaćinstvima (uz mleko i mlečne proizvode) tokom aktuelne krize imao je rekordni procentualni rast cena.

Prema poslednjim podacima Evrostata, među zemljama u EU najveći međugodišnji rast cena jaja zabeležen je u Češkoj (85 odsto), zatim u Mađarskoj (80) i Slovačkoj (79). U pozadini poskupljenja ovog proizvoda na globalnom tržištu više je faktora.

Veliki uticaj u Evropi imala je nezapamćena epidemija ptičijeg gripa koja je desetkovala ogroman broj živinarskih farmi.

Kao i u celom sektoru proizvodnje životinjskih proizvoda ogroman rast cena stočne hrane i energenata bili su od presudnog značaja.

Rade Škorić iz „Zajednice živinara” kaže da je na svetskom tržištu došlo do velikih poremećaja u snabdevanju sirovinama.

„Imate neke države koje su veliki proizvođači jaja, a nemaju svoje sirovine i uvozili su ih iz Rusije i Ukrajine. Tu je došlo ili do otežanog uvoza ili povećanja cene, pa su pojedine farme čak i prazne jer ne mogu da organizuju proizvodnju bez sopstvenih žitarica. To je u svetu dovelo do smanjenja proizvodnje“ kazao je Škorić.

#Ako se pogledaju zvanični podaci da su cene inputa, od avgusta 2021. do istog meseca prošle godine, povećane za 70 odsto, to znači da je proizvođačka cena povećana više nego što je jaje poskupelo“ naveo je Škorić.

Napomenuo je da su indeksi povećanja cena jaja sada visoki, ali se ne uzima u obzir da je dve godine cena ovog proizvoda bila jako niska, ispod proizvođačke.

Kazne zbog propasti Banke Silicijumske doline

Preuzmite android aplikaciju.