Почетна > Бизнис
Бизнис

Због чега су кокошија јаја међу рекордерима у поскупљењу?

Потрошачи у Србији су у јануару ове године, у односу на исти месец 2022, кокошија јаја плаћали у просеку за 31,2 одсто више, пренели су домаћи медији. Ништа боље није ни на европском тржишту где се криза у живинарству прелила на терет купаца.
Фото: Unsplash/jannerboy62

Цене јаја у Европској унији у истом периоду биле су у просеку више за 30 процената. Овај производ који је у широкој употреби у домаћинствима (уз млеко и млечне производе) током актуелне кризе имао је рекордни процентуални раст цена.

Према последњим подацима Евростата, међу земљама у ЕУ највећи међугодишњи раст цена јаја забележен је у Чешкој (85 одсто), затим у Мађарској (80) и Словачкој (79). У позадини поскупљења овог производа на глобалном тржишту више је фактора.

Велики утицај у Европи имала је незапамћена епидемија птичијег грипа која је десетковала огроман број живинарских фарми.

Као и у целом сектору производње животињских производа огроман раст цена сточне хране и енергената били су од пресудног значаја.

Раде Шкорић из „Заједнице живинара” каже да је на светском тржишту дошло до великих поремећаја у снабдевању сировинама.

„Имате неке државе које су велики произвођачи јаја, а немају своје сировине и увозили су их из Русије и Украјине. Ту је дошло или до отежаног увоза или повећања цене, па су поједине фарме чак и празне јер не могу да организују производњу без сопствених житарица. То је у свету довело до смањења производње“ казао је Шкорић.

#Ако се погледају званични подаци да су цене инпута, од августа 2021. до истог месеца прошле године, повећане за 70 одсто, то значи да је произвођачка цена повећана више него што је јаје поскупело“ навео је Шкорић.

Напоменуо је да су индекси повећања цена јаја сада високи, али се не узима у обзир да је две године цена овог производа била јако ниска, испод произвођачке.

Kazne zbog propasti Banke Silicijumske doline

Преузмите андроид апликацију.