Grad Ruma je ukrašen plodnim zemljištima i blagim pejzažima, karakterističnim za centralni Srem. Iako mu nedostaje veći vodeni tok, tri rumska potoka, zastupljena i u grbu grada, uspešno nadoknađuju tu manu.
Dodatno, sedamdesetih godina prošlog veka, u blizini Rume izgrađeno je veštačko jezero Borkovac.
Ruma je oduvek bila povezana sa glavnim saobraćajnim putevima, olakšavajući pristup većim gradskim centrima u okolini, poput Beograda, Novog Sada i Šapca.
Tokom Drugog svetskog rata, Ruma je bila centar nemačke manjine u Jugoslaviji, ali su mnogi Rumljani pružili značajan doprinos Narodnooslobodilačkom pokretu.
Tokom oslobođenja 27. oktobra 1944. godine, grad je imao smanjen broj stanovnika, s obzirom na odlazak nemačke manjine. Nakon rata, naseljenici iz različitih delova Jugoslavije naselili su ove prostore.
Ruma se može pohvaliti i vazduhoplovnom istorijom. Godine 1949, Vazduhoplovni Savez Jugoslavije osnovao je u Rumi pilotsku školu, školu za padobranske instruktore i vazduhoplovno-modelarsku školu. U toj tradiciji, 1950. godine održan je međunarodni aeromiting s velikim uspehom.
Danas je Ruma privredni i kulturni centar opštine, koja obuhvata 17 sela na površini od 578 km2. Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2002. godine, Ruma ima oko 36.229 stanovnika, a cela opština broji 60.006. Stanovništvo čine pretežno Srbi, uz prisustvo različitih nacionalnih manjina kao što su Hrvati, Mađari, Nemci, itd. Ekonomija grada je snažno usmerena ka industriji i poljoprivredi. Ruma tako ostaje fascinantan spoj prošlosti, raznolikosti i kontinuiranog razvoja.
Novosađanin kome je posvećena nova skulptura u Limanskom parku – koliko znate o njemu?
Preuzmite android aplikaciju.