Међународни дани енергетике и инвестиција, највећи форуму за иностране и домаће пројекте у оквиру којег се обрађују најактуелније теме из тих области, одржани су на Новосадском сајму 6. и 7. новембра. У фокусу су били кључни изазови и иновативна решења у области енергетске ефикасности и одрживог развоја у зградарству.
Овогодишњи програм обухватио је четири главна панела: „Енергетска обнова стамбених зграда“, „Паметни градови и зелене технологије“, „Дигитализација и енергетска ефикасност“ и „Енергетска ефикасност и родна равноправност и социјална инклузија“. Дискусије је модерирао Владимир Ђорђевић, а у разговору са више од 15 панелиста стиигло се до заједничког закључка да је сектор енергетске ефикасности и обновљивих извора у зградама сазрео за конкретизацију наредних корака. Поред главне панел дискусије, посетиоци су имали прилику да прате и активно учествују у паралелној дискусији коју је водила Ружица Врањковић. Та дискусија је, на неки начин, представљала осврт из перспективе грађана и њихових потреба на оно о чему је разговарано на главном панелу.
На панелу „Енергетска обнова стамбених зграда” директор Сектора за развој регулисаног тржишта у „ЕПС Снабдевању“ Јован Копривица, најавио је да ова компанија разматра могућност оснивања „EPS ESCO – a” кроз који би било могуће добијање финансијске подршке за унапређење енергетске ефикасности, коју би грађани отплаћивали на рате. Миливој Сувајџин в.д. подсекретара Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај, нагласио је да се стратегија Покрајинског секретаријата темељи на увођењу мера енергетске ефикасности које нису само одговор на климатске изазове, већ и шанса за економску и друштвену ревитализацију.
Увид у одрживе моделе финансирања енергетске ефикасности у развоју „зелених“ градова, на панелу „Паметни градови и зелене технологије“, дали су „USAID“ -ов пројекат „Боља енергија“ и Блажо Костић из Општине Кула. Миодраг Глушчевић из Сталне конференције градова и општина сматра да је за одрживи локални развој пресудно добро планирање, те да се изаберу најоптималније и, за грађане, најприхватљивије опције. Иван Пантелић, директор Агенције за енергетику Града Новог Сада, истакао је да Нови Сад препознаје суштинске циљеве концепта паметних градова, те да издвоја значајна средства за ове намене, с планом да настави финансирање мера енергетске ефикасности.
На панелу „Дигитализација и енергетска ефикасност“, Бранимир Калањ, директор „ESCO Control Project“ фирме, нагласио је да дигитализација омогућава бржу анализу великог броја података и доношење информисаних одлука. Боштјан Крајнц, директор словеначке енергетске агенције „KSSENA“ је поделио искуства која је ова агенција стекла имплементирајући пројекте дигитализације у Словенији и региону.
Последња панел дискусија је била посвећена вези између енергетске ефикасности и родне равнопоравности и социјалне инклузије. На њој је одато је признање дамама које су кроз сарадњу са пројектом „Боља енергија“ дале посебан допринос овим важним темама. УСАИД-ов пројекат „Боља енергија“ је одлучио да захвалнице додели Маји Вукадиновић (Министарство рударства и енергетике), Јелени Крајиновић (СЗ Маршала Тита 252 из Куле), Тамари Грујић (Радна акција са Тамаром), Ивани Ковачевић (Привредна комора Србије) и Сузани Мусић (Општина Кула).
Током Међународних дана енергетике и инвестиција је одржан и састанак са организаторима професионалног управљања зградама, управницима зграда и станарима. Учесници су сложили у оцени да треба омогућити бољу едукованост грађана о значају мера енергетске ефикасности и начинима обезбеђивања финансирања оваквих пројеката.
Посетиоци су имали прилику да прате презентације на специфичне теме попут концепта „купац-произвођач“ (топлотне и електричне енергије) у топланама, које је представио пројекат „Боља енергија“, противпожарне заштите зграда Удружења Минералне Вуне Србије (МИВУС) и бихевиоралне економије, коју је за публику презентовала др Веивеи Таш из „USAID“-а.
Закључак оба дана форума је да напредне технологије и добро испланирани пројекти могу донети значајне предности за заједнице и појединце. Конкретни примери из Новог Сада и Куле показали су како стратешки приступ и посвећеност већ данас доносе опипљиве резултате, што чини дигитализацију и зелене технологије неопходним кораком ка одрживој будућности.
Скупове је пратио и изложбени део манифестације, у којем су се се представиле фирме и институције.
Партнер Међународних дана енергетике и инвестиција је пројекат „Боља енергија“ Америчке агенције за међународни развој („USAID“) која је учествовала у припреми конгресног сегмента. Град партнер Међународних дана енергетике и инвестиција је Град Нови Сад, а форум је реализован уз подршку Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај.
Izložba zlatarstva i časovničarstva „SJAJ“ od 8. do 11. novembra na Novosadskom Sajmu
Преузмите андроид апликацију.