Dvodnevna rasprava o Izveštaju o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini završena je sinoć oko 22 sata, a predsednik Aleksandar Vučić poručio je Srbima sa KiM da je Srbija njihova domovina, a poslanicima opozicije da je uvek spreman da razgovara sa njima o KiM.
U završnom obraćanju Vučić je rekao da ćemo u narednom periodu imati teške razgovore pre svega o formiranju Zajednice srpskih opština koja će, kako kaže, imati značajna ovlašćenja, a koja će ulivati poverenje našem narodu i građanima, kao i da će se u saradnji sa njima o svemu odlučivati.
„Siguran sam da će biti mnogo pritisaka, posebno s albanske strane, da ne bude ZSO kao što je dogovorena Briselskim sporazumom, govoriće nam da to nije realnost“, upozorio je Vučić.
Na dnevnom redu sednice bio je Izveštaj o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini za period 1. septembra 2022. do 15. januara 2023. godine za koji su glasala 154 poslanika, protiv je bilo 23, a uzdržanih nije bilo od ukupno 186 prisutnih.
Na kraju rasprave obratili su se šefovi poslaničkih grupa, među kojima i šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov, koji je rekao da se na sednici nije čuo bilo kakav ozbiljan, osmišljen i sveobuhvatan predlog niti odgovori na pitanja šta oni koji svakog dana kritikuju državnu politiku misle da bi bolje i drugačije trebalo uraditi.
Istakao je da nije postignuto jedinstvo koje je u ovom trenutku našoj državi i narodu preko potrebno, uz ocenu da je juče poslata „katastrofalna“ slika iz parlamenta.
„Poslata je slika sukoba, nesloge srpske i u tom smislu mislim da se pokazalo koliko je bio dobar i odgovoran poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića da se obave konsultacije, da se na jedan drugačiji način porazgovara o svim ovim temama, ali upravo oni koji su sve to odbijali na kraju su doveli do toga da se jučerašnjeg dana svi zajedno stidimo, a najviše treba da se stide oni koji su sve i izazvali, praveći haos ovde“, rekao je Jovanov.
Ipak, dodao je da veruje da smo dobili nešto na kraju ove sednice.
„Dobili smo od strane građana i verujem da će se vrlo brzo pokazati apsolutno jedinstven stav da treba da stoje uz predsednika Vučića, kao što stoje i da nema ozbiljne i drugačije politike osim one koju predstavlja Vučić“, rekao je Jovanov.
Podsetio je da je Vučić dva dana odgovarao na sva pitanja među kojima je, primetio je, nažalost najmanje bilo onoga što je tema ove posebne sednice, a to je KiM.
Dodao je da je Vučić trpeo najstrašnije uvrede, klevete i laži i da za dva dana ni on nije mogao da čuje nijedan predlog kako da poboljša ono za šta kažu da ne valja.
„I zapravo, takve politike i nema. Ta dva proglasa su dve jalove alternative, jedna koja kaže prihvatite sve što vam traže samo se onda postavlja pitanje šta će nam država, institucije i predsednik ako nećemo da se borimo za bolje od onoga što nam nameću, a druga kaže da se izolujemo, odvojimo od sveta, oslabimo, a onda ćemo tako oslabljeni valjda moći boje da obdbranimo sopstvene interese“, rekao je Jovanov.
Naveo je i da ni jedna ni druga politika nisu dobre i da zato veruje da će politika predsednika Vučića u narednom periodu imati još veću podršku.
„Nažalost, nismo iskoristili priliku da našem narodu na KiM pošaljemo drugačiju sliku, ali tu sliku će poslati građani naše države sa još čvršćom i jačom podrškom,jer znamo da idu teška vremena, teške bitke, naravno diplomatske i imate punu podršku da u tim bitkama istrajete. Borba za Srbiju ne trpi alternativu, pobeda je jedina opcija i zato ponovo da pobedimo. Živela Srbija“, rekao je Jovanov.
Tokom rasprave opozicija je tražila na uvid francusko-nemački plan o rešavanju kosovskog pitanja, a desno orijentisane stranke su tražile da se taj plan odbaci zato što, prema njihovom misljenju, predstavlja kapitulaciju Srbije i priznavanje nezavisnosti Kosova.
Iz opozicije je, između ostalih, govorio Pavle Grbović iz poslaničke grupe „Ujedinjeni“ koji je rekao da je politička odgovornost poslanika, a pre Vučića kao predsednika države da shvate da svet nije pravedno mesto za život i da nije uvek utemeljen u međunarodnom pravu i pravdi.
„Naša je obaveza da saveznike tražimo kod onih koji imaju moć da odlučuju, pre svega mislim na EU i SAD, jer se može dogoditi da tako izolovani i sami o pravima Srba na KiM razgovaramo sa Kosovom koje je u Savetu Evrope, o zaštiti crkava i manastira sa Kosovom koje je u UNESCO-u, a o bezbednosti Srba sa NATO članicom Kosovom, a da mi budemo sami i izolovani“, rekao je Grbović.
To su, kako je rekao, realne političke posledice koje bismo svi osećali, a sve ostalo su, dodao je, emocije na šta građani imaju pravo, ali nemaju i donosioci odluka.
Grbović je rekao da se na sednici dva dana govorilo koje sve crvene linije treba iscrtati i koliko one treba da budu visoke i rigidne, a da zaboravljamo da su te prepreke između Srba i Albanaca i između svih naroda Balkana krvlju iscrtane prethodnih decenija.
„Bodrimo se između sebe da odbijemo neki sporazum kao da ne znamo da će svaki sledeći koji se stavi pred nas biti i teži i gori. Kao da nismo svesni da bismo na taj način trampili budućnost još jedne generacije za komfor jedne političke elite da može sebi da da luksuz da ne prizna ono što je svima jasno – da države Srbije na području KiM od 1999. godine na žalost ima sve manje, a da je danas gotovo nema uopšte“, rekao je Grbović.
Vučić: Lično sam s Japancima i Mađarima sprečio da Kosovo uđe u Unesko
Preuzmite android aplikaciju.