Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Zavičajna zbirka sakuplja i čuva staru i retku knjigu o Novom Sadu

Novosadska Zavičajna zbirka Gradske biblioteke, ima karakter arhivsko-muzejske zbirke, sakuplja i čuva staru i retku knjigu i periodiku u vezi sa Novim Sadom, kao i bibliotečku građu koja se odnosi na savremeno zavičajno stvaralaštvo.
Foto: PrtSc/RTV/YouTube

Ako ste se pitali kako je Novi Sad nekad izgledao, kako se razvijao, gde možete videti stare fotografije, pročitati knjige iz pretprošlog veka, ko su ljudi koji su hodali ovim gradom decenijama i decenijama unazad – odgovor je Zavičajna zbirka Gradske biblioteke.

„Zavičajna zbirka je odeljenje arhivsko-muzejskog tipa, što znači da imamo materijal u papirnom obliku. To su nalepnice, vizitkarte, preko knjiga, novina, serijskih publikacija, plakata, diploma i velikih geografskih karata“, kaže Blaženka Marković, rukovodilac Zavičajne zbirke Gradske biblioteke u Novom Sadu.

Među 30.000 knjiga, koju ova zbirka poseduje, ono što je ekipi zapalo za oko jeste propusnica za Štrand i Jodnu banju, a nasuprot njoj crkvena knjiga u kojoj su molitve i priče u vezi sa datumima u toku godine.

Ona predstavlja najstariju knjigu u ovoj bogatoj zbirci.

„To su razna sočinjenija i izdata je 1766. godine u Moskvi. Evo, ovako izgleda knjiga. Znači za toliko godina ipak je uspela da se očuva. Ovo je koža u pitanju“, kaže Blaženka Marković.

„Ovo je propusnica za jodnu banju, u pitanju je početak 20. veka gde imamo pečat sa slikom, a ovde imamo malo svežiju, 54 godina je u pitanju. To je propusnica, pretplatna ulaznica za Štrand, za dete“, kaže

„Sav taj materijal koji je naizgled minoran, je veoma značajan posle određenih godina i na taj način mi možemo da sagledamo i privredu Novog Sada i kulturu i preduzeća koja su radila“, kaže Blaženka Marković.

Knjižni fond zavičajne zbirke je zatvorenog tipa i može se koristiti, uz člansku kartu iz bilo kog bibliotečkog ogranka, samo u prostorijama za rad.

Adamovićevo naselje je Novi Sad

Preuzmite androidaplikaciju.