Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Завичајна збирка сакупља и чува стару и ретку књигу о Новом Саду

Новосадска Завичајна збирка Градске библиотеке, има карактер архивско-музејске збирке, сакупља и чува стару и ретку књигу и периодику у вези са Новим Садом, као и библиотечку грађу која се односи на савремено завичајно стваралаштво.
Фото: PrtSc/РТВ/YouTube

Ако сте се питали како је Нови Сад некад изгледао, како се развијао, где можете видети старе фотографије, прочитати књиге из претпрошлог века, ко су људи који су ходали овим градом деценијама и деценијама уназад – одговор је Завичајна збирка Градске библиотеке.

„Завичајна збирка је одељење архивско-музејског типа, што значи да имамо материјал у папирном облику. То су налепнице, визиткарте, преко књига, новина, серијских публикација, плаката, диплома и великих географских карата“, каже Блаженка Марковић, руководилац Завичајне збирке Градске библиотеке у Новом Саду.

Међу 30.000 књига, коју ова збирка поседује, оно што је екипи запало за око јесте пропусница за Штранд и Јодну бању, а насупрот њој црквена књига у којој су молитве и приче у вези са датумима у току године.

Она представља најстарију књигу у овој богатој збирци.

„То су разна сочињенија и издата је 1766. године у Москви. Ево, овако изгледа књига. Значи за толико година ипак је успела да се очува. Ово је кожа у питању“, каже Блаженка Марковић.

„Ово је пропусница за јодну бању, у питању је почетак 20. века где имамо печат са сликом, а овде имамо мало свежију, 54 година је у питању. То је пропусница, претплатна улазница за Штранд, за дете“, каже

„Сав тај материјал који је наизглед миноран, је веома значајан после одређених година и на тај начин ми можемо да сагледамо и привреду Новог Сада и културу и предузећа која су радила“, каже Блаженка Марковић.

Књижни фонд завичајне збирке је затвореног типа и може се користити, уз чланску карту из било ког библиотечког огранка, само у просторијама за рад.

Adamovićevo naselje je Novi Sad

Преузмите андроид апликацију.