Ima dana kada ne možete da prestanete da otvarate usta, ali ne da biste pričali ili rekli nešto pametno, već da biste zevali. U nekim situacijama, zevanje može biti neprijatno.
Možda izgledate nezainteresovano ili vam je na smrt dosadno. Bez obzira na to, bolje je ne boriti se protiv zevanja. Zevanje aktivira autonomni nervni sistem i izaziva ubrzanje otkucaja srca.
Ako ste umorni, zevanje ili dva daju vašem mozgu malo svežeg vazduha. Može se pretpostaviti da se organizam protiv umora bori zevanjem, čak i ako njegov efekat ne traje dugo.
Ali zašto zevamo nije sasvim jasno
Nije bilo nikakvih velikih istraživanja o ovome.
A šta ako ne želiš da zevaš?
U situacijama kada bi to moglo biti neprikladno, možete ga tiho potisnuti. Neće biti negativnih posledica po organizam. Zevanje je prirodni mehanizam za hlađenje mozga i poboljšanje cirkulacije krvi, čime se povećava koncentracija, budnost i mentalne sposobnosti.
U studiji, 44 učenika je pogledalo snimak muškarca koji zeva. Oni koji su disali na nos, odnosno unosili dovoljno kiseonika, ređe su zevali u poređenju sa onima koji su disali isključivo na usta ili normalno. Oni koji su film gledali na hladnijem mestu takođe su imali manje šanse da se zaraze zevanjem.
Ali to je takođe evolutivni mehanizam koji je našim precima omogućio da ostanu budni u kriznim situacijama. Zevanje je „zarazno“ zbog empatije i razumevanja tuđih emocija. Zevanje varira u zavisnosti od godišnjih doba. Ovo bi moglo objasniti zašto ljudi postaju zbunjeni i dezorijentisani na ekstremnoj vrućini. Naime, mozak leti ima ograničena sredstva za hlađenje.
Da li ste nekada posmatrali ljude koji uživaju u onome što rade i potajno im zavideli?
Preuzmite android aplikaciju.