Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto vas koža svrbi nakon tuširanja i kako to sprečiti?

Za neke ljude tuširanje donosi neprijatne simptome kao što je uporan i dosadan svrab.
Foto: Pixabay/3403909

Ovo nije neuobičajeno, posebno zimi. Saznajte ko su najčešći krivci i stavite tačku na to neprijatno osećanje.

Osećate da vam je koža dehidrirana? Da li vas stalno svrbi? Stanje se pogoršava kako zima prolazi jer se koža poslednjih meseci osušila, istanjila i oštetila.

Suvo i hladno vreme snažno utiče na stanje i strukturu kože, a to se uglavnom odnosi na lice i ruke. Oštre zimske vremenske prilike dovode do snažnog transepidermalnog gubitka vlage, a isušivanje dodatno oštećuje zaštitnu lipidnu barijeru kože, što izaziva suvoću, neprijatno zatezanje i ljuštenje. U neželjene zimske posledice ne možemo da budemo sigurni ni u zatvorenom prostoru, jer centralno grejanje, kao i hladan, spoljašnji vazduh, „odstranjuje“ vlagu sa kože, čineći je suvom, grubom ili ljuskavom.

Isto tako suvoća može da se javi i u proleće usred promene vremena i nespremnosti kože na toplije vreme.

Uz pravilnu negu – spolja i iznutra – moguće je regenerisati i hidrirati suvu kožu i zaustaviti svrab.

Kombinacija suvog, zagrejanog vazduha, neadekvatnih proizvoda za kupanje i tople vode može lišiti kožu dragocenih zaštitnih ulja čineći je dehidriranom. To čini nerve osetljivijim, što na kraju dovodi do svraba. Rešenje je jednostavan, bogat, hidratantni losion (na primer, na bazi hijaluronske kiseline) ili biljno ulje koji se nanosi na još vlažnu kožu, odmah posle tuširanja, kako bi „zaključali” vlagu da ne isparava iz kože. I svaki put posle tuširanja!

Vruća voda

Potapanje u vruću kupku i tuširanje pod mlazom koji svojom toplotom stvara paru može biti božanstveno, ali zapamtite da topla voda „skida” njena prirodna zaštitna ulja sa kože, ostavljajući je suvom. Smanjite temperaturu vode ili skratite vreme tuširanja na najviše pet minuta.

Nedostatak tečnosti i hranljivih ulja

Ako ne pijete dovoljno vode, telo će biti dehidrirano, a koža suva (naročito ona na usnama). Potrudite se da pijete više vode, ali i obogatite ishranu svežim povrćem i voćem. Možda vam nedostaju i esencijalne masne kiseline, pa uključite više biljnih ulja, orašastih plodova i semenki u svoj jelovnik.

Sintetički sastojci

Preosetljivost na sintetičke sastojke u gelu za tuširanje, šamponu ili balzamu može se manifestovati svrabom ili osipom po telu. Da biste eliminisali ovaj uzrok, pronađite dermokozmetičku ili prirodnu alternativu kozmetičkim proizvodima koje koristite u kadi. Zamenite one sa alkoholom, sulfatima (npr. SLS) i sintetičkim mirisima prirodnim, hidratantnim i hipoalergenim formulama.

Deterdženti i omekšivači

Mirisni deterdženti i omekšivači mogu biti skriveni krivac za svrab nakon tuširanja. Brisanje kože peškirom aromatizovanim emolijensom može, zapravo, da prenese deo molekula mirisa na kožu, što može izazvati iritaciju i svrab kod ljudi koji su alergični ili osetljivi na njih.

Preuzmite android aplikaciju.