Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто уопште китимо јелку?

Прво на шта многи мисле када помисле на Божић је кићење јелке и поклона који ће се наћи испод јелке.
Фото: Pixabay/neelam279

Божићни поклони су уско повезани са хришћанским догађајем Исусовог рођења, даном када је Исус добио дарове од Света три краља, који се и данас слави као Божић.

За разлику од традиције даривања божићних поклона, која је јасно преузета из Библије, разумевање зашто китимо јелку до данас је остало нејасно.

Постоји неколико теорија и митова о томе када је и како почео овај обичај и зашто га је прихватила Католичка црква као део прославе Исусовог рођења.

Иако не постоји директна веза између јелке и хришћанства, дрво, тачније бор, заправо представља везу између Бога и човека, а кићењем верници одају почаст Богу, што се често сматра усвојеном паганском традицијом кићење и обожавање зимзеленог дрвећа током зимског солстиција.

Такође, дрво представља људску пролазност. Људи и дрвеће пуштају корење и дижу се у ваздух, али је људски живот, као и дрво, пролазан.

Хришћанство је прихватило јелку јер су зимзелено дрвеће равније и тиме је симболика већа. Међутим, ова теорија не објашњава у потпуности зашто је јелка украшена.

Верује се да су кићење јелке започели лутерани у Немачкој у 16. веку, а потом се обичај проширио на остатак света.

Иако је у почетку јелка била окићена воћем и папиром, временом су се украси мењали, а са појавом конзумеризма, значај богато окићене јелке попримио је веће размере и стекао симпатије следбеника и у нехришћанским земљама.

Иако многи верници широм света практикују кићење борова као неизбежан обичај за Бадње вече, завичај ове божићне традиције и даље је непознат.

Једна од легенди говори о енглеском проповеднику који је дошао у Немачку у 7. веку да проповеда и најављује Јеванђеље. Да би на најбољи начин протумачио јединство Свете Тројице, користио је троугласту сорту северне беле јеле која је симболизовала Тројство.

Преобраћени пагани су обожавали то дрво, а до тада су веровали да је то нека врста храста. Друга легенда каже да је сам Мартин Лутер китио јелку почетком 16. века свећама, док је у средњем веку у неким деловима Европе постојао обичај да се у црквама за време Божића поставља представа о рају, током које би јабуке бити окачен на дрво као симбол познања добра и зла према библијској причи о Адаму и Еви.

Sezona praznika pred nama, važno je znati šta jesti, ali što je još važnije, šta ne jesti

Преузмите андроид апликацију.