Најрадије трошимо новац на путовања јер нас чине срећнијим и смањују ниво стреса
Температуре од 30 и више степени просто зову на одмор и расхлађивање у мору, језеру или бар базену. И то није луксуз већ брига о здрављу.
Према научним истраживањима, не ради се само о забави и задовољству већ се одмором и путовањем смањује ризик од срчаних болести и то за 32%. Физичко кретање смањује крвни притисак а самим тиме се побољшава кардиоваскуларно здравље.
Исто важи и за мозак. Истраживања сугеришу да друштвена и забавна искуства повољно делују на здравље нашег нервног система. Тада се и наш мозак опушта па боље решава проблеме.
Заправо, као да нам се мисли на одмору разбистре и постајемо креативнији. Упознавање нових људи и прилагођавање новим ситуацијама отвара неке нове видике и људи постају свеснији и културнији.
САД су једина држава на свету где не постоји плаћени годишњи одмор, а Аустријанци могу да се похвале са законским минимумом од 22 радна дана плаћеног одмора. Плус 13 дана плаћених празника сваке године.
Научници су доказали да само дан или два након путовања, код 89% људи долази до значајног пада нивоа стреса. Лекари чак депресивним особама преписују путовања јер је то један од бољих природних лекова.
Са стресом долази и несаница што је веома токсично за наше ментално здравље. Током путовања, људи углавном немају тих проблема јер се током дана физички уморе од разних активности, било да су шетња или пливање у питању, па се ноћу лако утоне у сан, а често и се дремне и преко дана.
Наравно, за путовања је неопходан новац, али то је онај новац који трошимо са највећим задовољством. Једним истраживањем се дошло до сазнања да нас новац који трошимо на путовања чини срећнијим од новца потрошеног на нека материјална добра.