Уколико сте ових дана из свог тањира на слави или у ресторану избацили гранчицу першуна – погрешили сте, није њу нико јелу додао само зарад естетике.
Већина људи остави першун на тањиру јер то сматрају искључиво декорацијом, а боља идеја је ставити га у уста и полако жвакати.
Осим што има благотворно дејство на организам. першун чисти непце, першун неутралише непријатне мирисе који остану након ароматичних јела.
Освежавање даха грицкањем свежег першуна сеже још у доба старих Римљана. Они су након јела знали грицкати першун. Могуће да је то један од разлога зашто је настао обичај стављања комада ове биљке на тањире у многим ресторанима широм света.
Други разлог је декорација јела, а наводно је то потекло од месара у давним временима који су око свежег или печеног меса стављали и першун како би храна била примамљивија купцима.
Касније су ресторани то почели копирати. До 1915. године готово у сваком ресторану на тањир је стављан першун.Неким гостима то је знало сметати јер су сумњали како су добили комад биљке која је пре тога била на туђем тањиру.
Наравно, трећи разлог зашто се першун нађе на сервираном оброку јесте побољшавање укуса храни, али у том случају најчешће се насецка па поспе по јелу које је већ на тањиру.
Зашто је першун добар за свеж дах?
У першуну се налази висока концентрација хлорофила, а управо он уништава бактерије у устима. Оне се почињу развијати након јела, а то је директан узрок лошег задаха.
Першун је посебно добро сажвакати након што се поједу јела пуна белог или црног лука. Осим першуна, помажу и свежа мента, босиљак и рузмарин.
Још неке предности ове биљке:
делује као антиоксиданс, помаже да кожа изгледа млађе, прочишћава тело од токсина, отапа вишак масноћа у телу, чисти бубреге, делује противупално, јача имунитет, препун је витамина Ц, садржи многе минерале…
Kako da pravilno čuvate domaće keksiće da bi duže ostali sveži?
Преузмите андроид апликацију.