Svi smo to iskusili mnogo puta – buđenje u tri ujutru bez ikakvog razloga. Dok neki ljudi nemaju problema sa nesanicom nakon buđenja, drugi mogu ostatak noći provesti budni.
Zastrašujuće saznanje da ćete morati da ustanete za nekoliko sati pogoršava situaciju. Pa zašto se budite noću i kako možete ponovo da zaspite? Stručnjaci kažu da dok spavamo prolazimo kroz nekoliko ciklusa od 90 minuta. Ovi ciklusi sadrže različite faze sna. U drugom delu ulazite u lakši san.
Mnogo je veća verovatnoća da ćete se probuditi i na najmanji šum, kao što je automobil koji prolazi napolju ili vaš partner koji se lagano okreće ili hrče. Ujutro je malo verovatno da ćete se setiti da ste se probudili tokom noći.
Ali uvek postoje oni kojima nije tako lako samo se okrenuti i nastaviti da spavaju.
Buđenje tokom noći obično se dešava oko 3 i 4 sata ujutro. Kako se telo priprema za jutro, osnovna telesna temperatura i hormoni budnosti počinju da rastu, a želja za spavanjem se smanjuje. Dodajte malo stresa na sve to, i postoji velika šansa da buđenje postane potpuno samosvesno stanje. Veća verovatnoća da se u satima pred zoru probudimo i odmah zaspimo, pre svega zato što je mrak i nema ko i ništa da nas uznemirava.
Evo nekoliko saveta stručnjaka za spavanje koji će vam pomoći da zaspite odmah nakon buđenja i da spavate celu noć:
- izbegavajte odlazak u toalet
- prestanite da proveravate koliko je sati
- ne konzumirajte alkohol pre spavanja
- dovoljno ohladite sobu u kojoj spavate
- smirite svoj um
Smanjite nivo stresa u četiri koraka: Slušajte sebe i naučite da kažete „ne“
Preuzmite android aplikaciju.