Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто сањамо? Три теорије о појави која нас прати сваке ноћи

Снови могу да буду смешни, емотивни, понекад и застрашујући, а некад се нећемо ни сећати шта смо сањали.
Фото: Pexels/Ron Lach

Психологија снова многима је јако занимљива, најчешће се постављају питања: зашто се снови јављају и која је њихова сврха са стране психологије?

Шта се дешава када сањамо?

Практично сви подлегну стању налик сну када пређу из будног у сан. Снови се развијају као одговор на појачану активност у спољашњем слоју мозга, званом кортекс.

Снови се првенствено појављују током фазе брзог покрета ока, односно РЕМ спавања.

– Ово је фаза сна у којој наша мождана активност подсећа на будни мозак, што може објаснити зашто су РЕМ снови живописни и слични причи – објашњава Мишел Голдман, психолог.

Зашто сањамо?

Постоји неколико теорија о сврси и значењу снова.

1. Снови су начин на који мозак сортира информације

Док спавамо тело се одмара, а неки верују да сањање игра улогу у овом задатку. Голдман то упоређује са врстом менталног чишћења.

– Теорија је да док сањамо, мозак пребира које информације треба да задржи, а шта да заборави. И да би помогао даљем процесу, наш ум ствара слике и приче како би оптимално управљао свим овим активностима – каже Голдман.

2. Снови одражавају најдубље жеље и борбе

Године 1899, амерички неуролог и оснивач психоанализе, Сигмунд Фројд, објавио је „Тумачење снова“, манифест у коме се излаже теорија снова.

Фројд је сматрао да су нови пут до несвесног и да представљају наше најдубље жеље. Међутим, уместо тога, студија из 2018. сугерише да снови могу да буду нуспроизвод обраде информација и самоорганизације мозга који спава.

3. Снови помажу да осетите емоције које можда потискујете

Голдман истиче да постоје неки теоретичари који верују да сањамо како бисмо што оптималније обрађивали своје емоције.

– Теорија је да сан помаже да се емоције осете, доживе у телу, а затим прођу или буду сварене – објашњава Голдман.

Истраживања показују да се негативне емоције чешће манифестују у нашим сновима него позитивне емоције. Сматра се да је то зато што када не радите на негативним емоцијама када сте будни, ваш мозак је присиљен да то уради сам.

Za ljude iznad 40 godina idealno je sedam sati sna

Преузмите андроид апликацију.