Španiju je u 2023. posetilo 48.000 turista iz Srbije, a zahvaljujući letovima kompanije Air Serbia za Madrid, Barselonu, Valensiju, Palma de Majorku i Malagu, porast srpskih gostiju očekuje se i ove godine.
Ukoliko ste odlučili da posetite ovu zemlju, očekuju vas proslave značajnih godišnjica, otvaranja novih muzeja, poput Muzeja flamenka u gradu Herez de la Frontera, proširenje Muzeja lepih umetnosti u Bilbau, kao i brojne izložbe i sportske manifestacije.
Održivi turizam jedan je od stubova španskog turističkog razvoja. Valensija ove godine nosi titulu Zelene prestonice Evrope, koja predstavlja priznanje Evropske komisije za napore koje gradovi ulažu u poboljšanje životne sredine i kvaliteta života građana i posetilaca.
– Valensija je pravi grad zelenila, a tamo vas čekaju brojne zelene oaze, poput skoro obnovljenog Centralnog parka. Devet kilometara dugački niz vrtova, sportskih i rekreativnih staza u bivšem koritu reke Turije, kao i vrtovi Monforte, čiji su skriveni puteljci idealni za romantičnu šetnju, odavno su na listi nezaobilaznih atrakcija Valensije – pozivaju iz TO Španije.
Na periferiji grada se nalaze dva parka prirode, dok je nadomak Valensije smešten nacionalni park Albufera, prava oaza u kojoj su dom našle hiljade ptica. Različite eko-sisteme ovog parka možete istraživati peške, na biciklu, kao i čamcem. Idući uz reku Turiju, ulazite u istoimeni park prirode u kome se mediteranska šuma prostire na više od 8 hiljada hektara i koju možete istraživati peške, biciklom, ali i jašući konja.
Oko samog grada nalazi se Uerta, deo grada čije ime u prevodu znači bašta. Ova „bašta“ se prostire na 120 kvadratnih kilometara pokrivenih voćnjacima i povrtnjacima, iz nje se snabdevaju pijace i restorane, ali i tezge pijace Grao, najstarije pijace u Valensiji. Kako je u ovom gradu sve zeleno, tako je i transport održiv: na raspolaganju su vam tramvaj, autobus, 160 kilometara biciklističkih staza, kao i pešačka zona koja se prostire na 94 kvadratna kilometra.
Nije zelenilo jedini dobar razlog da posetite Valensiju ove godine. U nekadašnjoj Palati Valeriola, zgradi iz sedamnaestog veka, nedavno je svečano otvoren Centar savremene umetnosti Hortenzija Erera, u kom je smeštena privatna kolekcija ove pokroviteljke umetnosti i kolekcionarke, koja obuhvata stotinu dela poznatih umetnika kao što su Dejvid Hokni, Roj Lihtenštajn, Andreas Gurski, Anselm Kifer, Georg Bazelic, Met Kolišou ili Aniš Kapur, kao i dela istaknutih španskih umetnika Huana Miroa, Žaumea Plense i Manola Valdesa.
Ukoliko želite da posetite ovaj centar, ubeležite u svoj kalendar „utorak, 17 časova“, jer se tada organizuju besplatne ture uz pratnju vodiča. U Muzeju lepih umetnosti nalazi se i nova stalna kolekcija Hoakina Sorolje: 46 dela, uključujući i veliko platno „Ja sam hleb života“.
Od 1. januara ove godine Ovijedo nosi titulu Španske prestonice gastronomije, pa ne propustite priliku da probate fabadu, čuvenu supu od pasulja i raznih vrsta mesa poput kobasice, šunke i slanine; sireve, plodove mora i kačopo, tradicionalno jelo od telećeg mesa, šunke i sira. Mnoštvo manifestacija vas očekuje u ovom gradu, a najznačajniji datumi će biti 21. i 22. april, kada će u prestonicu Asturije stići više od 200 vrhunskih kuvara.
Preuzmite android aplikaciju.